Ricoh P 501
Brand: Ricoh
Price: €413,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8d03a793-1e3f-407d-91f0-3cee8c9ea6e6
Description
Serie: Ricoh P
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 210 x 297 mm
Funktionen: Apple AirPrint, netzwerkfähig, Mopria
Druckfunktion: Textdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 43 Seiten/min (s/w)
Druckersprachen: HP PCL 5e, HP PCL 6, PDF, Postscript 3
Druckprozessor: 1.300 MHz
Speichergröße: 2.048 MB
Druckbeginn erste Seite (S/W): 4,3 Sekunden
Aufwärmzeit: 13 Sekunden
Anschlüsse: USB 2.0, Ethernet 10/100/1000
max. Papierzufuhr: 600 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.260 Watt
unterstützte Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Mac OS X
Breite: 375 mm
Tiefe: 412 mm
Höhe: 311 mm
Gewicht: 19,3 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttyp | Schwarzweiß Laserdrucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh P |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 210 x 297 mm |
| Funktionen | Apple AirPrint, netzwerkfähig, Mopria |
| Druckfunktion | Textdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 43 Seiten/min (s/w) |
| Druckersprachen | HP PCL 5e, HP PCL 6, PDF, Postscript 3 |
| Druckprozessor | 1.300 MHz |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 4,3 Sekunden |
| Aufwärmzeit | 13 Sekunden |
| Anschlüsse | USB 2.0, Ethernet 10/100/1000 |
| max. Papierzufuhr | 600 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.260 Watt |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Mac OS X |
| Breite | 375 mm |
| Tiefe | 412 mm |
| Höhe | 311 mm |
| Gewicht | 19,3 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Best purchase I've made in ages
100% would recommend
Just brilliant
Great value for money
Really happy with this
Worth it
Even better than I thought
10 out of 10
Brilliant, no complaints at all
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.