Ricoh M 320FSE
Brand: Ricoh
Price: €586,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f5989a7d-8812-4a52-a2c5-68e77891faba
Description
Serie: Ricoh M
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 32 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 400 MHz
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7,1 Sekunden
Speichergröße: 256 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
Anschlüsse: USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 32 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 300 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch in Betrieb: 520 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 15.8236 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 405 mm
Tiefe: 392 mm
Höhe: 420 mm
Gewicht: 18 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh M |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 32 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 400 MHz |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7,1 Sekunden |
| Speichergröße | 256 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| Anschlüsse | USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 32 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 300 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch in Betrieb | 520 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 15.8236 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 405 mm |
| Tiefe | 392 mm |
| Höhe | 420 mm |
| Gewicht | 18 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Brilliant, no complaints at all
Better than expected tbh
Works great, good price
Legit so good
10 out of 10
10/10 would buy again
Brilliant!!!
Very happy with this purchase
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.