Ricoh M 320F
Brand: Ricoh
Price: €588,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8074eb73-ed80-413b-97d2-bd0a1ab5cb8d
Description
Serie: Ricoh M
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 32 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 400 MHz
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7,1 Sekunden
Speichergröße: 256 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
Anschlüsse: USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 32 Kopien/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 300 x 600 dpi
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 300 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 405 mm
Tiefe: 392 mm
Höhe: 420 mm
Gewicht: 18 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh M |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 32 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 400 MHz |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7,1 Sekunden |
| Speichergröße | 256 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 32 Kopien/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 300 x 600 dpi |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 300 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10 |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 405 mm |
| Tiefe | 392 mm |
| Höhe | 420 mm |
| Gewicht | 18 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
No issues whatsoever
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.