Ricoh IM C4510A
Brand: Ricoh
Price: €3.983,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5de9d438-515e-48b8-ac28-8e67490e672a
Description
Serie: Ricoh IM
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 45 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 45 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 4,5 Sekunden
Speichergröße: 8,192 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 25,6 cm
Anschlüsse: USB, Ethernet, Bluetooth
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 30 Kopien/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Dateiformate: TIFF, JPEG, PDF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 1.200 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 220 Blatt
Papierausgabe: 500 Blatt
Stromverbrauch Standby: 40,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 664 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 20.20552 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 587 mm
Tiefe: 701 mm
Höhe: 963 mm
Gewicht: 100,8 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh IM |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 45 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 45 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 4,5 Sekunden |
| Speichergröße | 8,192 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 25,6 cm |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, Bluetooth |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 30 Kopien/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | TIFF, JPEG, PDF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 1.200 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 220 Blatt |
| Papierausgabe | 500 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 40,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 664 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 20.20552 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 587 mm |
| Tiefe | 701 mm |
| Höhe | 963 mm |
| Gewicht | 100,8 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | grau |
Reviews
Quality is top tier
Does exactly what it should
Top quality stuff, will order again
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Arrived safe and sound, very pleased
Top quality
Best thing I've bought in a while
Exactly what I needed. Very happy with this.
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.