Ricoh IM C4500A
Brand: Ricoh
Price: €4.391,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cbb83021-ed1f-43c2-835f-9b6fdd802f9c
Description
Serie: Ricoh IM
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktion: Textdruck
Funktionen: Mopria, PictBridge, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 45 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 45 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL6, PDF, PostScript 3, HP PCL5c
Farbpatronentyp: mit Toner
Speichergröße: 2.048 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 25,7 cm
Anschlüsse: USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 45 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 45 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CCD (Charge Coupled Device)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Dateiformate: JPEG, PDF, TIFF
Farbtiefe: 30 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 1.200 Blatt
Papierausgabe: 500 Blatt
Papiergrößen: A3, A4, A5, A6, B4, B5, B6, Umschläge
Kompatible Betriebssysteme: Linux, Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1
Stromverbrauch Standby: 59 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.850 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 56.3 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 587 mm
Tiefe: 685 mm
Höhe: 963 mm
Gewicht: 101,4 kg
Einsatzgebiet: Büro
Besonderheit: integrierte Festplatte
Festplattenspeicher: 320 GB
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Zertifizierung: Energy Star
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh IM |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktion | Textdruck |
| Funktionen | Mopria, PictBridge, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 45 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 45 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL6, PDF, PostScript 3, HP PCL5c |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 25,7 cm |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 45 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 45 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CCD (Charge Coupled Device) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | JPEG, PDF, TIFF |
| Farbtiefe | 30 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 1.200 Blatt |
| Papierausgabe | 500 Blatt |
| Papiergrößen | A3, A4, A5, A6, B4, B5, B6, Umschläge |
| Kompatible Betriebssysteme | Linux, Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Stromverbrauch Standby | 59 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.850 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 56.3 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 587 mm |
| Tiefe | 685 mm |
| Höhe | 963 mm |
| Gewicht | 101,4 kg |
| Einsatzgebiet | Büro |
| Besonderheit | integrierte Festplatte |
| Festplattenspeicher | 320 GB |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Zertifizierung | Energy Star |
| Farbe | grau |
Reviews
Highly recommend!
Packaged so carefully, arrived perfect
Top stuff!
Packaged so carefully, arrived perfect
Fantastic quality, unbeatable price!
Fantastic quality, unbeatable price!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived super quickly and works great 😊
Worth it
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.