Ricoh IM C401F
Brand: Ricoh
Price: €1.279,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a2f07a77-dbb0-451e-aa5f-bd84be8ca28d
Description
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 43 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 40 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 1.300 MHz
Druckersprachen: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 6,2 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 7,4 Sekunden
Speichergröße: 6.144 MB
Anschlüsse: Bluetooth, Ethernet, USB, WLAN
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Netzwerk/Transportprotokoll: FTP
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF
Scan-Funktionen: Duplex-Scan, Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 550 Blatt
Papierausgabe: 200 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 40,6 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.350 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 41.0805 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 498 mm
Tiefe: 561 mm
Höhe: 590 mm
Festplattenspeicher: 256 GB
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 43 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 40 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 1.300 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 6,2 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 7,4 Sekunden |
| Speichergröße | 6.144 MB |
| Anschlüsse | Bluetooth, Ethernet, USB, WLAN |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Netzwerk/Transportprotokoll | FTP |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan-Funktionen | Duplex-Scan, Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 550 Blatt |
| Papierausgabe | 200 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 40,6 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.350 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 41.0805 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 498 mm |
| Tiefe | 561 mm |
| Höhe | 590 mm |
| Festplattenspeicher | 256 GB |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | grau |
Reviews
Top quality, can't complain
Works great, super happy!
Absolutely brilliant 👍
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.