Ricoh IM C300F
Brand: Ricoh
Price: €1.405,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c979a93c-9b81-4084-a4b0-89af01fe15cf
Description
Serie: Ricoh IM
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktion: Textdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 30 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 30 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7,2 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 8,6 Sekunden
Speichergröße: 2.048 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,1 cm
Anschlüsse: USB, NFC (Near Field Communication), Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Farbtiefe: 30 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-EMail
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 350 Blatt
Papierausgabe: 200 Blatt
Papiergrößen: A4
Stromverbrauch Standby: 50,6 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.200 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 36.52 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 498 mm
Tiefe: 561 mm
Höhe: 510 mm
Gewicht: 47 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh IM |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktion | Textdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 30 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 30 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7,2 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 8,6 Sekunden |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,1 cm |
| Anschlüsse | USB, NFC (Near Field Communication), Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Farbtiefe | 30 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-EMail |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 350 Blatt |
| Papierausgabe | 200 Blatt |
| Papiergrößen | A4 |
| Stromverbrauch Standby | 50,6 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.200 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 36.52 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 498 mm |
| Tiefe | 561 mm |
| Höhe | 510 mm |
| Gewicht | 47 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | grau |
Reviews
Better than expected tbh
10 out of 10
100% would buy again
Works great, good price
Got it super fast! Very happy
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic value
Arrived super quickly and works great 😊
Just brilliant
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.