Ricoh IM C300
Brand: Ricoh
Price: €1.431,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b9c834b5-b079-4d98-a39d-46f95823aad7
Description
Series: Ricoh IM
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Function: Text Printing
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 30 pages/min
Print Speed (colour): 30 pages/min
Printer Languages: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 7.2 secs
Starts Printing First Page (colour): 8.6 secs
Memory Size: 2,048 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 10.1 cm
Connections: USB, NFC (Near Field Communication), Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
Colour Depth: 30 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Email
Fax: no
Paper Input: 350 sheets
Paper Output (Standard): 200 sheets
Paper Sizes: A4
Power Consumption (standby): 50.6 Watt
Power Consumption (in use): 1,200 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 26.44 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Width: 498 mm
Depth: 561 mm
Height: 510 mm
Weight: 47 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Ricoh IM |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Function | Text Printing |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 30 pages/min |
| Print Speed (colour) | 30 pages/min |
| Printer Languages | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, PDF |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 7.2 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 8.6 secs |
| Memory Size | 2,048 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 10.1 cm |
| Connections | USB, NFC (Near Field Communication), Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Colour Depth | 30 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Email |
| Fax | no |
| Paper Input | 350 sheets |
| Paper Output (Standard) | 200 sheets |
| Paper Sizes | A4 |
| Power Consumption (standby) | 50.6 Watt |
| Power Consumption (in use) | 1,200 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 26.44 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Width | 498 mm |
| Depth | 561 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 47 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Legit so good
Speedy delivery, impeccable condition
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Perfect! 10/10 ⭐
Very pleased with this
Exactly what I was looking for
10 out of 10
Very happy indeed 👍
Quality is top tier
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.