Ricoh IM 370F
Brand: Ricoh
Price: €1.066,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ebaedb8f-b7ab-4226-8650-2c260b206e52
Description
max. DIN-Druckformat: A3+
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 37 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 1.200 MHz
Druckersprachen: HP PCL6, PostScript 3, HP PCL5, HP PCL5e
Farbpatronentyp: mit Toner
Speichergröße: 6.144 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 17,8 cm
Anschlüsse: WLAN, Ethernet, USB
zusätzliche Anschlüsse: Bluetooth
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Funktionen: Duplex-Scan, Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-FTP
Fax: ja
Faxspeicher: 320 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 600 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 26,4 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 528 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 16.06704 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 374 mm
Tiefe: 494 mm
Höhe: 640 mm
Gewicht: 41 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| max. DIN-Druckformat | A3+ |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 37 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 1.200 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL6, PostScript 3, HP PCL5, HP PCL5e |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Speichergröße | 6.144 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 17,8 cm |
| Anschlüsse | WLAN, Ethernet, USB |
| zusätzliche Anschlüsse | Bluetooth |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Funktionen | Duplex-Scan, Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-FTP |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 320 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 600 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 26,4 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 528 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 16.06704 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 374 mm |
| Tiefe | 494 mm |
| Höhe | 640 mm |
| Gewicht | 41 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Ordering more for friends
Five stars
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Thanks for getting it here so quick
Worth it
Such good value... impressed
Really impressed, no complaints
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.