Ricoh IM 350FSE
Brand: Ricoh
Price: €1.102,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 925bd9e1-ca20-4b67-94de-a6a927763f4b
Description
Serie: Ricoh IM
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktion: Textdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 35 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 1.460 MHz
Druckersprachen: HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3, PDF
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 6,5 Sekunden
Speichergröße: 2.048 MB
Anschlüsse: USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Scan-Funktionen: Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Scan-to-USB
Fax: ja
Faxspeicher: 320 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 500 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Linux, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 91,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 562 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 17.10166 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 476 mm
Tiefe: 442 mm
Höhe: 510 mm
Gewicht: 30,5 kg
Festplattenspeicher: 320 GB
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Ricoh IM |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktion | Textdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 35 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 1.460 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3, PDF |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 6,5 Sekunden |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Anschlüsse | USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Scan-Funktionen | Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Scan-to-USB |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 320 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 500 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Linux, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 91,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 562 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 17.10166 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 476 mm |
| Tiefe | 442 mm |
| Höhe | 510 mm |
| Gewicht | 30,5 kg |
| Festplattenspeicher | 320 GB |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Absolutely brilliant!
Legit so good
Works like a charm ✨
Quality is really good... can't complain about anything really.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Fast delivery, excellent item
Really impressed, no complaints
Fast delivery, excellent item
Really impressed, no complaints
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.