Ricoh fi-8150
Brand: Ricoh
Price: €441,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1a881cee-860a-462b-ae9a-0cba93dcbbfc
Description
Scan-Technologie: CIS
Scan-Formate: A4, Legal, A6, A5, A3, A0
Scanauflösung: 600 dpi
max. Scangeschwindigkeit: 50 Seiten/min
Dateiformate: PDF, TIFF, PNG, JPEG, BMP
Funktionen: OCR
Lichtquelle: LED 3-farbig (RGB)
interner Speicher: 512 MB
max. tägliches Scanvolumen: 8.000 Scans
Schnittstellen: USB 3.0, Ethernet 10/100/1000
Papiergewicht: 20 - 465 g/m²
automatische Dokumentenzufuhr: 100 Blatt
Dokumenteneinzug: automatisch
Scan-Dokumente: Visitenkarten, Umschläge, Fotos, Dokumente
Stromverbrauch in Betrieb: 21 Watt
Stromversorgung: Netzteil
unterstützte Cloud-Dienste: SharePoint
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8.1, Windows 7, Windows 10, Mac OS X, Linux
Breite: 170 mm
Tiefe: 163 mm
Höhe: 300 mm
Gewicht: 4 kg
Farben: grau, schwarz
Besonderheiten: Zoom-Funktion, Moiré
Energy Star: ja
Specifications
| Produkttypen | Dokumenten-Scanner, Einzug Scanner |
|---|---|
| Scan-Technologie | CIS |
| Scan-Formate | A4, Legal, A6, A5, A3, A0 |
| Scanauflösung | 600 dpi |
| max. Scangeschwindigkeit | 50 Seiten/min |
| Dateiformate | PDF, TIFF, PNG, JPEG, BMP |
| Funktionen | OCR |
| Lichtquelle | LED 3-farbig (RGB) |
| interner Speicher | 512 MB |
| max. tägliches Scanvolumen | 8.000 Scans |
| Schnittstellen | USB 3.0, Ethernet 10/100/1000 |
| Papiergewicht | 20 - 465 g/m² |
| automatische Dokumentenzufuhr | 100 Blatt |
| Dokumenteneinzug | automatisch |
| Scan-Dokumente | Visitenkarten, Umschläge, Fotos, Dokumente |
| Stromverbrauch in Betrieb | 21 Watt |
| Stromversorgung | Netzteil |
| unterstützte Cloud-Dienste | SharePoint |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8.1, Windows 7, Windows 10, Mac OS X, Linux |
| Breite | 170 mm |
| Tiefe | 163 mm |
| Höhe | 300 mm |
| Gewicht | 4 kg |
| Farben | grau, schwarz |
| Besonderheiten | Zoom-Funktion, Moiré |
| Energy Star | ja |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Great value for money
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Top stuff!
Highly recommend!
Best thing I've bought in a while
Brilliant, no complaints at all
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Top quality, can't complain
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.