Ricoh fi-7900
Brand: Ricoh
Price: €11.574,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 50494066-1378-4e5d-afb3-3005ef174ada
Description
Scan-Technologie: CCD
Scan-Format: A3
Scanauflösung: 600 dpi
max. Scangeschwindigkeit: 140 Seiten/min
Dateiformate: BMP, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF
Funktionen: OCR, Schräglagenkorrektur, automatisches Zuschneiden, Duplex-Scannen
Farbtiefe: 24 Bit
Lichtquelle: Weiße LED
interner Speicher: 256 MB
max. tägliches Scanvolumen: 120.000 Scans
Schnittstelle: USB
Papiergewicht: 20 - 209 g/m²
automatische Dokumentenzufuhr: 500 Blatt
Dokumenteneinzug: automatisch
Scan-Dokumente: Dokumente, Normalpapier
Stromverbrauch in Betrieb: 200 Watt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8.1
Breite: 430 mm
Tiefe: 310 mm
Höhe: 460 mm
Gewicht: 32 kg
Farbe: grau
Energy Star: ja
Specifications
| Produkttypen | Einzug Scanner, A3 Scanner, Dokumenten-Scanner |
|---|---|
| Scan-Technologie | CCD |
| Scan-Format | A3 |
| Scanauflösung | 600 dpi |
| max. Scangeschwindigkeit | 140 Seiten/min |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF |
| Funktionen | OCR, Schräglagenkorrektur, automatisches Zuschneiden, Duplex-Scannen |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Lichtquelle | Weiße LED |
| interner Speicher | 256 MB |
| max. tägliches Scanvolumen | 120.000 Scans |
| Schnittstelle | USB |
| Papiergewicht | 20 - 209 g/m² |
| automatische Dokumentenzufuhr | 500 Blatt |
| Dokumenteneinzug | automatisch |
| Scan-Dokumente | Dokumente, Normalpapier |
| Stromverbrauch in Betrieb | 200 Watt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Breite | 430 mm |
| Tiefe | 310 mm |
| Höhe | 460 mm |
| Gewicht | 32 kg |
| Farbe | grau |
| Energy Star | ja |
Reviews
Absolutely worth it
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.