Ricoh fi-7280
Brand: Ricoh
Price: €1.169,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a4c723bd-ecab-4a09-ada4-e8ae6d01d679
Description
Scan-Technologie: CCD
Scan-Format: Legal
Vorlagengröße: 216 x 356 mm
Scanauflösung: 600 dpi
max. Scangeschwindigkeit: 80 Seiten/min
Funktionen: Duplex-Scannen, Schräglagenkorrektur
Bedienelemente: Scan-Button
Farbtiefe: 24 Bit
Displaytyp: LCD-Display
Schnittstelle: USB 3.0
automatische Dokumentenzufuhr: 80 Blatt
Dokumenteneinzug: automatisch
Stromverbrauch in Betrieb: 43 Watt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows 8.1, Linux, Windows 10
Abmessungen (BxHxT): 577 x 238 x 300 mm
Breite: 577 mm
Tiefe: 300 mm
Höhe: 238 mm
Gewicht: 8,8 kg
aufklappbar: nach hinten 90°
Farben: grau, schwarz
Besonderheit: Moiré
mitgelieferte Software: Operation Panel, Error Recovery Guide, PaperStream Capture, ScanSnap Manager, Scanner Central Admin Tools
Specifications
| Produkttypen | Dokumenten-Scanner, Einzug Scanner, Flachbett Scanner |
|---|---|
| Scan-Technologie | CCD |
| Scan-Format | Legal |
| Vorlagengröße | 216 x 356 mm |
| Scanauflösung | 600 dpi |
| max. Scangeschwindigkeit | 80 Seiten/min |
| Funktionen | Duplex-Scannen, Schräglagenkorrektur |
| Bedienelemente | Scan-Button |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Displaytyp | LCD-Display |
| Schnittstelle | USB 3.0 |
| automatische Dokumentenzufuhr | 80 Blatt |
| Dokumenteneinzug | automatisch |
| Stromverbrauch in Betrieb | 43 Watt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows 8.1, Linux, Windows 10 |
| Abmessungen (BxHxT) | 577 x 238 x 300 mm |
| Breite | 577 mm |
| Tiefe | 300 mm |
| Höhe | 238 mm |
| Gewicht | 8,8 kg |
| aufklappbar | nach hinten 90° |
| Farben | grau, schwarz |
| Besonderheit | Moiré |
| mitgelieferte Software | Operation Panel, Error Recovery Guide, PaperStream Capture, ScanSnap Manager, Scanner Central Admin Tools |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Seriously good value
One of my best buys ever
Packaged so carefully, arrived perfect
10/10 would buy again
Really impressed, no complaints
Absolutely brilliant 👍
Absolutely brilliant!
Exceeds expectations
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.