Pantum CM230ADN
Brand: Pantum
Price: €1.399,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b4dcc0de-fb00-4a65-8875-c9de6f4e8785
Description
Serie: Pantum Utility
max. DIN-Druckformat: A3
Druckfunktionen: USB-Direktdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologien: Schwarzweiß-Laserdruck, Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 25 Seiten/min (s/w)
Druckersprachen: HP PCL6, PS3, PDF
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 9,4 Sekunden
Speichergröße: 2 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 4,3 cm
empfohlenes Druckvolumen: 4.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 60.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN
USB-Standard: USB 3.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
steuerbar per: Windows Phone-App, iOS-App, Android-App
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 9,5 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Kopierfunktionen: Wasserzeichen-Kopie, Fotokopie, Seitennummerierung, Seitenanpassung, Ausweiskopie, Dokumentenkopie, Randloskopie, Kopiervorschau, Sortieren
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: TIFF, JPEG, PDF, BMP, PNG
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-PDF
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 1.450 Blatt
Art der Papierzufuhr: zwei Papierkassetten
Papierausgabe: 250 Blatt
Papiergrößen: A3
Papiergewicht: 60 - 120 g/m²
unterstützte Apps: Apple AirPrint, Mopria Print Service
Kompatible Betriebssysteme: Mac OS X, Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2022, Linux
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 593 mm
Tiefe: 565 mm
Höhe: 526 mm
Gewicht: 30,8 kg
Einsatzgebiete: Arbeitsgruppe, Arbeitsplatz, Büro
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb), 1 (Schwarz)
Farben: weiß, grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, Monolaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Pantum Utility |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Druckfunktionen | USB-Direktdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologien | Schwarzweiß-Laserdruck, Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 25 Seiten/min (s/w) |
| Druckersprachen | HP PCL6, PS3, PDF |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 9,4 Sekunden |
| Speichergröße | 2 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 4,3 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 4.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 60.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN |
| USB-Standard | USB 3.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| steuerbar per | Windows Phone-App, iOS-App, Android-App |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 9,5 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Kopierfunktionen | Wasserzeichen-Kopie, Fotokopie, Seitennummerierung, Seitenanpassung, Ausweiskopie, Dokumentenkopie, Randloskopie, Kopiervorschau, Sortieren |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | TIFF, JPEG, PDF, BMP, PNG |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-PDF |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 1.450 Blatt |
| Art der Papierzufuhr | zwei Papierkassetten |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Papiergrößen | A3 |
| Papiergewicht | 60 - 120 g/m² |
| unterstützte Apps | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Kompatible Betriebssysteme | Mac OS X, Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2022, Linux |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 593 mm |
| Tiefe | 565 mm |
| Höhe | 526 mm |
| Gewicht | 30,8 kg |
| Einsatzgebiete | Arbeitsgruppe, Arbeitsplatz, Büro |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb), 1 (Schwarz) |
| Farben | weiß, grau |
Reviews
Better than I expected honestly
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic value
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Packaged so carefully, arrived perfect
Arrived safe and sound, very pleased
Perfect 👍
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.