Pantum CM2100DW
Brand: Pantum
Price: €305,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4fc47153-3fd2-42bd-9ee0-cf9afcafc44b
Description
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Duplexdruck, Textdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 20 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 20 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 500 MHz
Druckersprache: GDI
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 10 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 12 Sekunden
Speichergröße: 512 MB
Displaytyp: zweizeiliges LCD-Display
maximales Druckvolumen: 30.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: Ethernet, WLAN, USB
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Format: 216 x 297 mm
Dateiformate: BMP, JPEG, PNG, TIFF, PDF
Farbtiefe: 16 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-FTP, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-EMail
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 251 Blatt
Papierausgabe: 100 Blatt
Papiersorten: Umschläge, Etiketten, Normalpapier, dickes Papier, dünnes Papier, Folien
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, C5, C6, Executive, Legal, Letter, Oficio
Papiergewicht: 60 - 105 g/m²
Mediengewicht Mehrzweckzufuhr: 60 - 176 g/m²
Stromverbrauch Standby: 2 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 380 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 11.5634 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 54 dB
Geräuschemission (Standby): 30 dB
Breite: 403 mm
Tiefe: 415 mm
Höhe: 303 mm
Gewicht: 18,2 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Duplexdruck, Textdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 20 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 20 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 500 MHz |
| Druckersprache | GDI |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 10 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 12 Sekunden |
| Speichergröße | 512 MB |
| Displaytyp | zweizeiliges LCD-Display |
| maximales Druckvolumen | 30.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | Ethernet, WLAN, USB |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Format | 216 x 297 mm |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PNG, TIFF, PDF |
| Farbtiefe | 16 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-FTP, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-EMail |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 251 Blatt |
| Papierausgabe | 100 Blatt |
| Papiersorten | Umschläge, Etiketten, Normalpapier, dickes Papier, dünnes Papier, Folien |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, C5, C6, Executive, Legal, Letter, Oficio |
| Papiergewicht | 60 - 105 g/m² |
| Mediengewicht Mehrzweckzufuhr | 60 - 176 g/m² |
| Stromverbrauch Standby | 2 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 380 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 11.5634 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 54 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 30 dB |
| Breite | 403 mm |
| Tiefe | 415 mm |
| Höhe | 303 mm |
| Gewicht | 18,2 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | grau |
Reviews
Works like a charm ✨
Exactly as the description, cheers!
Five stars
Five stars
Really impressed, no complaints
Legit so good
Arrived safe and sound, very pleased
Arrived super quickly and works great 😊
Worth the investment for sure
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.