Pantum BM4200DW
Brand: Pantum
Price: €162,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0913d2a3-f4c6-49a9-9af6-379fb89411f3
Description
Serie: Pantum BM
max. DIN-Druckformat: A4
Druckfunktionen: Broschürendruck, Posterdruck, N-up Druck, Duplexdruck manuell
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckprozessor: 800 MHz
Druckersprachen: PDF, HP PCL6, PS3, PDF V1.7, GDI, HP PCL5, HP PCL5e
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 10 Sekunden
Speichergröße: 256 MB
Displaytyp: zweizeiliges LCD-Display
empfohlenes Druckvolumen: 10.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 80.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN, NFC (Near Field Communication), Ethernet
zusätzliche Anschlüsse: Bluetooth
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 33 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Kopierfunktionen: beidseitige Kopie, Fotokopie
Scanner: ja
Scannertyp: Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Format: 216 x 297 mm
Dateiformate: PDF, JPEG, TIFF, BMP, PNG
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Papierausgabe: 120 Blatt
Papiergrößen: A5, A4, B5, A6, Letter, Executive, Legal, Statement, Folio, Monarch
Papiergewicht: 60 - 105 g/m²
Mediengewicht Papierkassette: 60 - 200 g/m²
unterstützte App: Pantum Mobile Printing
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 50 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 550 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 16.7365 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 52 dB
Geräuschemission (Standby): 30 dB
Betriebstemperatur: 10 - 32 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 20 - 80 %
Breite: 338 mm
Tiefe: 385 mm
Höhe: 303 mm
Gewicht: 9,3 kg
Einsatzgebiete: Arbeitsgruppe, Arbeitsplatz, Büro, Privatgebrauch
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Zertifizierungen: Mopria zertifiziert, Energy Star
Farbe: weiß
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Pantum BM |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Druckfunktionen | Broschürendruck, Posterdruck, N-up Druck, Duplexdruck manuell |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckprozessor | 800 MHz |
| Druckersprachen | PDF, HP PCL6, PS3, PDF V1.7, GDI, HP PCL5, HP PCL5e |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 10 Sekunden |
| Speichergröße | 256 MB |
| Displaytyp | zweizeiliges LCD-Display |
| empfohlenes Druckvolumen | 10.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 80.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN, NFC (Near Field Communication), Ethernet |
| zusätzliche Anschlüsse | Bluetooth |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 33 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Kopierfunktionen | beidseitige Kopie, Fotokopie |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Format | 216 x 297 mm |
| Dateiformate | PDF, JPEG, TIFF, BMP, PNG |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Papierausgabe | 120 Blatt |
| Papiergrößen | A5, A4, B5, A6, Letter, Executive, Legal, Statement, Folio, Monarch |
| Papiergewicht | 60 - 105 g/m² |
| Mediengewicht Papierkassette | 60 - 200 g/m² |
| unterstützte App | Pantum Mobile Printing |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 50 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 550 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 16.7365 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 52 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 30 dB |
| Betriebstemperatur | 10 - 32 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 20 - 80 % |
| Breite | 338 mm |
| Tiefe | 385 mm |
| Höhe | 303 mm |
| Gewicht | 9,3 kg |
| Einsatzgebiete | Arbeitsgruppe, Arbeitsplatz, Büro, Privatgebrauch |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Zertifizierungen | Mopria zertifiziert, Energy Star |
| Farbe | weiß |
Reviews
Top quality
Honestly fantastic
Second purchase already! Love it
Perfect!
Very happy with this purchase
Very pleased with this
Quality is top tier
Speedy delivery, impeccable condition
⭐⭐⭐⭐⭐
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.