Oki Systems Microline 5590eco
Brand: Oki
Price: €635,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3f4108fd-37dc-41a1-aed0-c0b0e7144e0c
Description
Series: Oki Systems Microline
Printing Speed: 378 characters/second
Black and White Printer: yes
Resolution: 360 x 360 dpi
Printer Languages: IBM AGM, IBM Proprinter, Epson LQ
MTBF: 20,000 hours
Max. Print Size: A4 (210 x 297 mm)
Barcodes: Code 39, Code 128, UPC-A, UPC-E, EAN/JAN-13, EAN/JAN-8, 2/5 interleaved
Number of Copies: 5
RAM: 128 KB
Connections: USB 2.0, Parallel Port
Network Capable: no
Power Consumption (in use): 46 Watt
Noise Emission (Operation): 56 dB
Weight: 5.9 kg
Dimensions: 398 x 345 x 120 mm
Paper Types: Normal Paper, Continuous Paper, Envelopes, Labels
Paper Feed Type: Sheet Feeder
Colour: Grey
Energy Star: yes
Note: Resolution: 360 x 360 dpi
Specifications
| Product Type | 24-Pin Dot Matrix Printers |
|---|---|
| Series | Oki Systems Microline |
| Printing Speed | 378 characters/second |
| Black and White Printer | yes |
| Resolution | 360 x 360 dpi |
| Printer Languages | IBM AGM, IBM Proprinter, Epson LQ |
| MTBF | 20,000 hours |
| Max. Print Size | A4 (210 x 297 mm) |
| Barcodes | Code 39, Code 128, UPC-A, UPC-E, EAN/JAN-13, EAN/JAN-8, 2/5 interleaved |
| Number of Copies | 5 |
| RAM | 128 KB |
| Connections | USB 2.0, Parallel Port |
| Network Capable | no |
| Power Consumption (in use) | 46 Watt |
| Noise Emission (Operation) | 56 dB |
| Weight | 5.9 kg |
| Dimensions | 398 x 345 x 120 mm |
| Paper Types | Normal Paper, Continuous Paper, Envelopes, Labels |
| Paper Feed Type | Sheet Feeder |
| Colour | Grey |
| Energy Star | yes |
| Note | Resolution: 360 x 360 dpi |
Reviews
Perfect.
One of my best buys ever
Very happy with this purchase
Very happy with this purchase
Got exactly what I needed, very pleased
Fantastic product, really impressed
Solid product, arrived quickly
Works great, super happy!
Fantastic value
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.