Oki Systems Microline 5100FB
Brand: Oki
Price: €898,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 98e17ba6-0d98-4470-a024-1aeced6e8429
Description
Series: Oki Systems Microline
Printing Speed: 333 characters/second
Colour Printer: no
Black and White Printer: yes
Resolution: 360 x 360 dpi
Printer Languages: IBM AGM, IBM Proprinter, Epson LQ
MTBF: 10,000 hours
Max. Print Size: A4 (210 x 297 mm)
Barcodes: EAN/JAN-13, EAN/JAN-8, 2/5 interleaved, UPC-A, UPC-E, Code 39, Code 128, Postnet
Number of Copies: 5
RAM: 64 KB
Connections: Serial, USB 2.0, Parallel Port
Network Capable: no
Power Consumption (in use): 45 Watt
Power Supply: Internal
Noise Emission (Operation): 58 dB
Weight: 4 kg
Depth: 230 mm
Width: 349 mm
Height: 180 mm
Paper Types: Normal Paper, Continuous Paper, Envelopes
Colour: Grey
Energy Star: yes
Note: 24 pins / Print speed: max. 375 cps / Carriage width: max. 160 columns / Memory: 64 kB / Paper Feed Device: single sheet feeder, Push tractor / Resolution: 360 x 360 dpi
Specifications
| Product Type | 24-Pin Dot Matrix Printers |
|---|---|
| Series | Oki Systems Microline |
| Printing Speed | 333 characters/second |
| Colour Printer | no |
| Black and White Printer | yes |
| Resolution | 360 x 360 dpi |
| Printer Languages | IBM AGM, IBM Proprinter, Epson LQ |
| MTBF | 10,000 hours |
| Max. Print Size | A4 (210 x 297 mm) |
| Barcodes | EAN/JAN-13, EAN/JAN-8, 2/5 interleaved, UPC-A, UPC-E, Code 39, Code 128, Postnet |
| Number of Copies | 5 |
| RAM | 64 KB |
| Connections | Serial, USB 2.0, Parallel Port |
| Network Capable | no |
| Power Consumption (in use) | 45 Watt |
| Power Supply | Internal |
| Noise Emission (Operation) | 58 dB |
| Weight | 4 kg |
| Depth | 230 mm |
| Width | 349 mm |
| Height | 180 mm |
| Paper Types | Normal Paper, Continuous Paper, Envelopes |
| Colour | Grey |
| Energy Star | yes |
| Note | 24 pins / Print speed: max. 375 cps / Carriage width: max. 160 columns / Memory: 64 kB / Paper Feed Device: single sheet feeder, Push tractor / Resolution: 360 x 360 dpi |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Solid product, arrived quickly
Best purchase I've made in ages
Does exactly what it should
Best thing I've bought in a while
100% would buy again
Arrived well packaged, very pleased
Brilliant, no complaints at all
Fantastic quality, unbeatable price!
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.