Oki Systems MC883dn
Brand: Oki
Price: €1.818,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c64b02ce-ab3a-48d1-ac2d-3aacc79310ea
Description
Series: Oki Systems MC
Printing Size in DIN: A3
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex
Function: Network Capable
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 35 pages/min
Print Speed (colour): 35 pages/min
Print Processor: 800 MHz
Printer Languages: HP PCL5c, HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3, Epson FX, IBM ProPrinter
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 9.5 secs
Starts Printing First Page (colour): 9.5 secs
Memory Size: 1,280 MB
Display Type: Colour LCD
Display Size (cm): 17.5 cm
Connections: USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 35 Copies/min
Copy Speed Colour: 35 copies/min
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
Scan Functionalities: Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-FTP
Fax: yes
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 400 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 100 sheets
Paper Sizes: A3
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 120 Watt
Power Consumption (in use): 850 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 18.73 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 54 dB
Noise Emission (Standby): 37 dB
Width: 563 mm
Depth: 600 mm
Height: 700 mm
Weight: 64 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Oki Systems MC |
| Printing Size in DIN | A3 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex |
| Function | Network Capable |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 35 pages/min |
| Print Speed (colour) | 35 pages/min |
| Print Processor | 800 MHz |
| Printer Languages | HP PCL5c, HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3, Epson FX, IBM ProPrinter |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 9.5 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 9.5 secs |
| Memory Size | 1,280 MB |
| Display Type | Colour LCD |
| Display Size (cm) | 17.5 cm |
| Connections | USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 35 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 35 copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Scan Functionalities | Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-FTP |
| Fax | yes |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 400 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 100 sheets |
| Paper Sizes | A3 |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 120 Watt |
| Power Consumption (in use) | 850 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 18.73 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 54 dB |
| Noise Emission (Standby) | 37 dB |
| Width | 563 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 700 mm |
| Weight | 64 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Does the job
Best thing I've bought in a while
Exactly what I wanted
Perfect 👍
Everything came perfectly packaged
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Spot on
Brilliant!!!
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.