Lexmark MX431adn
Brand: Lexmark
Price: €302,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 92f36cbd-8f24-4219-9c95-b1dd2eed5344
Description
Series: Lexmark MX
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 600 x 600 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex
Functions: Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Black and White Laser Printing
Print Speed (b/w): 40 pages/min
Print Processor: 2 x 1.000 MHz
Printer Languages: HP PCL5c, PDF V1.7, HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 6.2 secs
Memory Size: 512 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 7.1 cm
Recommended Print Volume: 8,000 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 80,000 Pages per Month
Connections: USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 39 Copies/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
File Formats: TIFF, XPS, PDF, JPEG
Scan Functionalities: Scan-to-PC, Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Duplex-Scan
Fax: yes
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 350 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 150 sheets
Paper Sizes: Legal, A4
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 0.8 Watt
Power Consumption (in use): 530 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 11.68 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 53 dB
Noise Emission (Standby): 14 dB
Width: 411 mm
Depth: 366 mm
Height: 339 mm
Weight: 12.8 kg
Number of Toners: 1 (Black)
Certification: Energy Star
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Mono Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Lexmark MX |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 600 x 600 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Black and White Laser Printing |
| Print Speed (b/w) | 40 pages/min |
| Print Processor | 2 x 1.000 MHz |
| Printer Languages | HP PCL5c, PDF V1.7, HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3 |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 6.2 secs |
| Memory Size | 512 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 7.1 cm |
| Recommended Print Volume | 8,000 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 80,000 Pages per Month |
| Connections | USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 39 Copies/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| File Formats | TIFF, XPS, PDF, JPEG |
| Scan Functionalities | Scan-to-PC, Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Duplex-Scan |
| Fax | yes |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 350 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 150 sheets |
| Paper Sizes | Legal, A4 |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 0.8 Watt |
| Power Consumption (in use) | 530 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 11.68 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 53 dB |
| Noise Emission (Standby) | 14 dB |
| Width | 411 mm |
| Depth | 366 mm |
| Height | 339 mm |
| Weight | 12.8 kg |
| Number of Toners | 1 (Black) |
| Certification | Energy Star |
| Colour | Grey |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
Even better than I thought
Absolutely brilliant!
Legit so good
Absolutely brilliant 👍
Definitely worth the money
Solid product, arrived quickly
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Every penny well spent
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.