Lexmark MC3224dwe
Brand: Lexmark
Price: €531,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dba48324-229f-40df-9fc0-2ad94166fc89
Description
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 600 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, Energiesparmodus, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 22 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 22 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 2 x 1.000 MHz
Druckersprachen: HP PCL5, HP PCLm, HP PCL6, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 11 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 11 Sekunden
Speichergröße: 512 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 7,1 cm
empfohlenes Druckvolumen: 1.500 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 30.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopiergeschwindigkeit s/w: 22 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 22 Kopien/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertyp: Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: TIFF, PDF, JPEG
Farbtiefe: 24 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Papierausgabe: 100 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch Standby: 21 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 385 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 11.71555 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 49 dB
Geräuschemission (Standby): 14 dB
Breite: 411 mm
Tiefe: 394 mm
Höhe: 307 mm
Gewicht: 18,2 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Zertifizierung: Energy Star
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, Energiesparmodus, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 22 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 22 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 2 x 1.000 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL5, HP PCLm, HP PCL6, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 11 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 11 Sekunden |
| Speichergröße | 512 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 7,1 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 1.500 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 30.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 22 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 22 Kopien/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | TIFF, PDF, JPEG |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Papierausgabe | 100 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch Standby | 21 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 385 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 11.71555 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 49 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 14 dB |
| Breite | 411 mm |
| Tiefe | 394 mm |
| Höhe | 307 mm |
| Gewicht | 18,2 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Zertifizierung | Energy Star |
| Farbe | grau |
Reviews
Exactly what I wanted
Exactly as the description, cheers!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Seriously good value
Works like a charm ✨
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.