Lexmark CX431adw
Brand: Lexmark
Price: €367,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 55131b6c-46d0-46dc-919b-3b9b192da43c
Description
Series: Lexmark CX
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 600 x 600 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex
Functions: Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 25 pages/min
Print Speed (colour): 25 pages/min
Print Processor: 2 x 1.000 MHz
Printer Languages: HP PCL6, PostScript 3, HP PCL5, HP PCLm
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 10.8 secs
Starts Printing First Page (colour): 11 secs
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 7.1 cm
Recommended Print Volume: 5,000 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 75,000 Pages per Month
Connections: Wi-Fi, USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Network/Transportprotocols: FTP, SNMPv3, SNMP, IPSec, HTTPS
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 24.7 Copies/min
Copy Speed Colour: 24.7 copies/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: Flatbed, ADF
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
File Formats: TIFF, JPEG, PDF
Scan Functionalities: Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Scan-to-FTP, Scan-to-USB
Fax: yes
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 100 sheets
Paper Sizes: A4, Legal, Oficio, Letter, Folio, C5, B5, A6, A5
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 21 Watt
Power Consumption (in use): 400 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 8.81 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 52 dB
Noise Emission (Standby): 14 dB
Width: 411 mm
Depth: 394 mm
Height: 344 mm
Weight: 19.4 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Certification: Energy Star
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Lexmark CX |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 600 x 600 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 25 pages/min |
| Print Speed (colour) | 25 pages/min |
| Print Processor | 2 x 1.000 MHz |
| Printer Languages | HP PCL6, PostScript 3, HP PCL5, HP PCLm |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 10.8 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 11 secs |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 7.1 cm |
| Recommended Print Volume | 5,000 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 75,000 Pages per Month |
| Connections | Wi-Fi, USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Network/Transportprotocols | FTP, SNMPv3, SNMP, IPSec, HTTPS |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 24.7 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 24.7 copies/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | Flatbed, ADF |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| File Formats | TIFF, JPEG, PDF |
| Scan Functionalities | Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Scan-to-FTP, Scan-to-USB |
| Fax | yes |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 100 sheets |
| Paper Sizes | A4, Legal, Oficio, Letter, Folio, C5, B5, A6, A5 |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 21 Watt |
| Power Consumption (in use) | 400 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 8.81 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 52 dB |
| Noise Emission (Standby) | 14 dB |
| Width | 411 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 344 mm |
| Weight | 19.4 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Certification | Energy Star |
| Colour | Grey |
Reviews
Ordering more for friends
Second purchase already! Love it
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Exactly as the description, cheers!
Thanks for getting it here so quick
Couldn't fault it
Really impressed, no complaints
Top quality, can't complain
Excellent stuff
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.