Kyocera TASKalfa 358ci
Brand: Kyocera
Price: €2.069,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bfd950cc-f349-434f-b98c-40ea88d334fd
Description
Serie: Kyocera TASKalfa
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktion: Textdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 35 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 35 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 4 x 1.000 MHz
Druckersprachen: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 6,5 Sekunden
Speichergröße: 4.096 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 17,8 cm
empfohlenes Druckvolumen: 4.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 10.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopiergeschwindigkeit s/w: 35 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 35 Kopien/min
Mehrfachkopien: 9.999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: JPEG, PDF, TIFF, XPS
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC, Scan-to-USB
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 600 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 75 Blatt
Papierausgabe: 500 Blatt
Stromverbrauch Standby: 81 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 563 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 17.13209 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 51,2 dB
Breite: 550 mm
Tiefe: 510 mm
Höhe: 610 mm
Gewicht: 48 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Kyocera TASKalfa |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktion | Textdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 35 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 35 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 4 x 1.000 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 6,5 Sekunden |
| Speichergröße | 4.096 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 17,8 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 4.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 10.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 35 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 35 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 9.999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | JPEG, PDF, TIFF, XPS |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC, Scan-to-USB |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 600 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 75 Blatt |
| Papierausgabe | 500 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 81 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 563 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 17.13209 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 51,2 dB |
| Breite | 550 mm |
| Tiefe | 510 mm |
| Höhe | 610 mm |
| Gewicht | 48 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Such good value... impressed
Definitely worth the money
Amazing quality for the price!
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Excellent stuff
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fantastic value
Works great, super happy!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.