Kyocera Taskalfa 356CI
Brand: Kyocera
Price: €882,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: aba72e7b-02cf-4ab2-8829-30707ff465d8
Description
Serie: Kyocera TASKalfa
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 297 x 420 mm
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Duplexdruck, Textdruck
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 35 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 35 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 800 MHz
Druckersprache: PostScript
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,4 Sekunden
Speichergröße: 2.048 MB
Displaytyp: LCD-Farbdisplay
Displaygröße: 10,9 cm
maximales Druckvolumen: 1.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, Ethernet, WLAN
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 35 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 35 Kopien/min
Kopierfunktionen: 2-auf-1-Kopie, 4-auf-1-Kopie
Scanner: ja
Scannertyp: ADF
Scanner-Sensor: CCD (Charge Coupled Device)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Scan-Format: A4 (210 x 297 mm)
Dateiformat: JPEG
Farbtiefe: 8 Bit
Fax: nein
Faxspeicher: 200 Seiten
Fax-Funktionen: automatische Wahlwiederholung
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 500 Blatt
Papierzuführungen: Zusatzzufuhr, 2 Papierkassetten
Papierausgabe: 250 Blatt
Papiersorten: Normalpapier
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, Umschläge, Legal, Letter
Kompatible Betriebssysteme: Mac OS X, Linux, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000
Stromverbrauch Standby: 2,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 533 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 16.22 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Abmessungen (B x H x T): 605 x 680 x 745 mm
Breite: 553 mm
Tiefe: 517 mm
Höhe: 747 mm
Gewicht: 48 kg
Einsatzgebiet: Büro
Festplattenspeicher: 1 GB
verwendbare Patronen: Kyocera TK-865C, Kyocera TK-865K, Kyocera TK-865M, Kyocera TK-865Y
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: schwarz
Bemerkung: 3in1
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Kyocera TASKalfa |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 297 x 420 mm |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Duplexdruck, Textdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 35 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 35 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 800 MHz |
| Druckersprache | PostScript |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,4 Sekunden |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Displaytyp | LCD-Farbdisplay |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| maximales Druckvolumen | 1.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, WLAN |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 35 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 35 Kopien/min |
| Kopierfunktionen | 2-auf-1-Kopie, 4-auf-1-Kopie |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | ADF |
| Scanner-Sensor | CCD (Charge Coupled Device) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Scan-Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Dateiformat | JPEG |
| Farbtiefe | 8 Bit |
| Fax | nein |
| Faxspeicher | 200 Seiten |
| Fax-Funktionen | automatische Wahlwiederholung |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 500 Blatt |
| Papierzuführungen | Zusatzzufuhr, 2 Papierkassetten |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Papiersorten | Normalpapier |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, Umschläge, Legal, Letter |
| Kompatible Betriebssysteme | Mac OS X, Linux, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
| Stromverbrauch Standby | 2,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 533 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 16.22 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Abmessungen (B x H x T) | 605 x 680 x 745 mm |
| Breite | 553 mm |
| Tiefe | 517 mm |
| Höhe | 747 mm |
| Gewicht | 48 kg |
| Einsatzgebiet | Büro |
| Festplattenspeicher | 1 GB |
| verwendbare Patronen | Kyocera TK-865C, Kyocera TK-865K, Kyocera TK-865M, Kyocera TK-865Y |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | schwarz |
| Bemerkung | 3in1 |
Reviews
Quality stuff 💯
Amazing 👌
Perfect 👍
Arrived well packaged, very pleased
Can't find any faults
100% would buy again
Amazing value!
Does the job
Highly recommend!
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.