Kyocera FS-1325MFP
Brand: Kyocera
Price: €333,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 190e57e0-3969-4dbd-af9e-1b44359d4608
Description
Serie: Kyocera FS
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 210 x 297 mm
Auflösung: 1.800 x 600 dpi
Druckfunktionen: Duplexdruck, Textdruck
Funktionen: netzwerkfähig, Tonersparmodus
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 25 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 390 MHz
Druckersprache: GDI
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7,5 Sekunden
Speichergröße: 64 MB
Displaytyp: LCD-Display
maximales Druckvolumen: 15.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 99
Kopierfunktionen: 2-auf-1-Kopie, 4-auf-1-Kopie, Ausweiskopie, Sortieren
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC
Fax: ja
Fax-Funktionen: verzögerter Versand, Rundsenden
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 40 Blatt
Papierzuführungen: Papierkassette, Einzelblattzufuhr
Papierausgabe: 100 Blatt
Papiersorten: Normalpapier
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter
Papiergewicht: 60 - 220 g/m²
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 8 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 345 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 10.5 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 50 dB
Betriebstemperatur: 10 - 32,5 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 15 - 80 %
Abmessungen (B x H x T): 390 x 361 x 362 mm
Gewicht: 10,1 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
verwendbare Toner: Kyocera TK-1125
Zertifizierungen: Energy Star, Der Blaue Engel
Lieferumfang: Starter-Toner, Software-CD, Netzkabel, Handbuch
Farbe: grau
Bemerkung: 4in1
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Kyocera FS |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 210 x 297 mm |
| Auflösung | 1.800 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Duplexdruck, Textdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Tonersparmodus |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 25 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 390 MHz |
| Druckersprache | GDI |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7,5 Sekunden |
| Speichergröße | 64 MB |
| Displaytyp | LCD-Display |
| maximales Druckvolumen | 15.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Kopierfunktionen | 2-auf-1-Kopie, 4-auf-1-Kopie, Ausweiskopie, Sortieren |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC |
| Fax | ja |
| Fax-Funktionen | verzögerter Versand, Rundsenden |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 40 Blatt |
| Papierzuführungen | Papierkassette, Einzelblattzufuhr |
| Papierausgabe | 100 Blatt |
| Papiersorten | Normalpapier |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter |
| Papiergewicht | 60 - 220 g/m² |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 8 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 345 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 10.5 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 50 dB |
| Betriebstemperatur | 10 - 32,5 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 15 - 80 % |
| Abmessungen (B x H x T) | 390 x 361 x 362 mm |
| Gewicht | 10,1 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| verwendbare Toner | Kyocera TK-1125 |
| Zertifizierungen | Energy Star, Der Blaue Engel |
| Lieferumfang | Starter-Toner, Software-CD, Netzkabel, Handbuch |
| Farbe | grau |
| Bemerkung | 4in1 |
Reviews
Absolutely worth it
Can't find any faults
Seriously good value
Fantastic quality, unbeatable price!
Quality and price are unbeatable
Just brilliant
Does exactly what it should
Great value for money
Better than expected tbh
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.