HP Smart Tank 7306 (28B76A)
Brand: HP
Price: €266,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 797363fd-0245-42f3-b7f0-553e41fae331
Description
Series: HP Smart Tank
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Mopria, HP ePrint, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Inkjet Printing, Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 15 pages/min
Print Speed (colour): 9 pages/min
Print Processor: 800 MHz
Printer Language: HP PCL 3 GUI
Starts Printing First Page (B/W): 14 secs
Starts Printing First Page (colour): 16 secs
Memory Size: 256 MB
Display Type: LCD
Number of Keys: 7
Key Functions: Off, Suspend, Colour, WiFi, Reset, Black, On/Off, ID Copy
Recommended Print Volume: 800 Pages/Month
Number of Cartridges: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Connections: Wi-Fi
Additional Connections: Bluetooth
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 13 Copies/min
Copy Speed Colour: 6 copies/min
Multiple Copies: 99
Copy Function: Page Adjustment
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
Scan Format: 216 x 297 mm
File Formats: BMP, JPEG, TIFF, PDF, PNG
Colour Depth: 24 Bit
Fax: no
Paper Input: 250 sheets
Paper Output (Standard): 100 sheets
Paper Types: Photo Paper, Brochures, Inkjet Paper, Plain Paper
Media Type Feeders (Paper Type): Envelopes, Photo Paper, Recycling Paper, Normal Paper, Brochures, Inkjet Paper
Supported Media Weight: 60 - 105 g/m²
Supported App: HP Smart APP
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 7, Mac OS X
Power Consumption (standby): 1.1 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Dimensions: 427,5 x 364 x 240,3 mm
Weight: 7.7 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | HP Smart Tank |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Mopria, HP ePrint, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Inkjet Printing, Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 15 pages/min |
| Print Speed (colour) | 9 pages/min |
| Print Processor | 800 MHz |
| Printer Language | HP PCL 3 GUI |
| Starts Printing First Page (B/W) | 14 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 16 secs |
| Memory Size | 256 MB |
| Display Type | LCD |
| Number of Keys | 7 |
| Key Functions | Off, Suspend, Colour, WiFi, Reset, Black, On/Off, ID Copy |
| Recommended Print Volume | 800 Pages/Month |
| Number of Cartridges | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Connections | Wi-Fi |
| Additional Connections | Bluetooth |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 13 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 6 copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Copy Function | Page Adjustment |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| Scan Format | 216 x 297 mm |
| File Formats | BMP, JPEG, TIFF, PDF, PNG |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Fax | no |
| Paper Input | 250 sheets |
| Paper Output (Standard) | 100 sheets |
| Paper Types | Photo Paper, Brochures, Inkjet Paper, Plain Paper |
| Media Type Feeders (Paper Type) | Envelopes, Photo Paper, Recycling Paper, Normal Paper, Brochures, Inkjet Paper |
| Supported Media Weight | 60 - 105 g/m² |
| Supported App | HP Smart APP |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 7, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 1.1 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Dimensions | 427,5 x 364 x 240,3 mm |
| Weight | 7.7 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
Reviews
Honestly fantastic
Fantastic product, really impressed
Exceeds expectations
10 out of 10
Got it super fast! Very happy
Thanks for getting it here so quick
Arrived super quickly and works great 😊
No issues whatsoever
Exceeds expectations
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.