HP OfficeJet Pro 9012e (22A55B)
Brand: HP
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2ce3b3e3-ae77-4ce9-80c7-9b600b9106ff
Description
Series: HP Officejet Pro
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 22 pages/min
Print Speed (colour): 18 pages/min
Print Processor: 1.200 MHz
Printer Language: HP PCL 3 GUI
Type of Cartridge: Single-Colour Cartridge
Starts Printing First Page (B/W): 9 secs
Starts Printing First Page (colour): 10 secs
Memory Size: 512 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 6.8 cm
Recommended Print Volume: 1,500 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 25,000 Pages per Month
Connections: Wi-Fi, USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 32 Copies/min
Copy Speed Colour: 15 copies/min
Multiple Copies: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: Flatbed, ADF
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
File Formats: PDF, JPEG, TIFF
Colour Depth: 24 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: yes
Fax Resolution: 300 x 300
Fax Memory: 100
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 35 sheets
Paper Output (Standard): 60 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 2000, Mac OS X
Power Consumption (standby): 5.8 Watt
Power Consumption (in use): 30 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.66 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Width: 439 mm
Depth: 342 mm
Height: 278 mm
Weight: 9.29 kg
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | 4 in 1 Printer, Multifunction Inkjet Printer |
|---|---|
| Series | HP Officejet Pro |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 22 pages/min |
| Print Speed (colour) | 18 pages/min |
| Print Processor | 1.200 MHz |
| Printer Language | HP PCL 3 GUI |
| Type of Cartridge | Single-Colour Cartridge |
| Starts Printing First Page (B/W) | 9 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 10 secs |
| Memory Size | 512 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 6.8 cm |
| Recommended Print Volume | 1,500 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 25,000 Pages per Month |
| Connections | Wi-Fi, USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 32 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 15 copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | Flatbed, ADF |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| File Formats | PDF, JPEG, TIFF |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | yes |
| Fax Resolution | 300 x 300 |
| Fax Memory | 100 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 35 sheets |
| Paper Output (Standard) | 60 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 2000, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 5.8 Watt |
| Power Consumption (in use) | 30 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.66 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Width | 439 mm |
| Depth | 342 mm |
| Height | 278 mm |
| Weight | 9.29 kg |
| Colour | Grey |
Reviews
Even better than I thought
Very happy indeed 👍
Better than expected tbh
Arrived well packaged, very pleased
Absolutely worth it
Exactly what I was looking for
Quality stuff 💯
Great value for money. Will definitely be buying again.
Perfect.
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.