HP Officejet 250 (CZ992A)
Brand: HP
Price: €200,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2978222f-b39e-45a8-8303-afc0a81d2b14
Description
Series: HP Officejet
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 210 x 297 mm
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: Text Printing, Photo Printing, Manual Duplex Printing
Functions: HP ePrint, Auto Power Off, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 10 pages/min
Print Speed (colour): 7 pages/min
Print Processor: 700 MHz
Printer Language: HP PCL 3 GUI
Type of Cartridge: Multi-Colour Cartridge
Starts Printing First Page (B/W): 11 secs
Starts Printing First Page (colour): 13 secs
Memory Size: 256 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 6.7 cm
Recommended Print Volume: 300 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 500 Pages per Month
Number of Cartridges: 2 (Black, Colour)
Connections: USB, Wi-Fi
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 2 Copies/min
Copy Speed Colour: 1 copies/min
Multiple Copies: 50
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
Scan Format: 216 x 356 mm
File Formats: BMP, JPEG, PDF, PNG, RTF, TXT, TIFF
Colour Depth: 24 Bit
Fax: no
Paper Input: 50 sheets
Paper Feed Device: Paper Feeder
Media Type Feeders (Paper Type): Normal Paper, Photo Paper, Glossy Paper, Recycling Paper
Paper Sizes: A4, A5, A6, B5
Supported Media Weight (Multipurpose Tray): 60 - 300 g/m²
Supported App: HP ePrint
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 3.4 Watt
Noise Emission (Operation): 54.5 dB
Operating Temperature: 15 - 30 °C
Permitted Humidity When in Use: 20 - 80 %
Width: 380 mm
Depth: 198 mm
Height: 91 mm
Weight: 2.7 kg
Certification: Energy Star
Included in Delivery: HP Set-Up Cartridges, Installation Poster, Power Cord
Mobile Printer: yes
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | HP Officejet |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 210 x 297 mm |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Photo Printing, Manual Duplex Printing |
| Functions | HP ePrint, Auto Power Off, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 10 pages/min |
| Print Speed (colour) | 7 pages/min |
| Print Processor | 700 MHz |
| Printer Language | HP PCL 3 GUI |
| Type of Cartridge | Multi-Colour Cartridge |
| Starts Printing First Page (B/W) | 11 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 13 secs |
| Memory Size | 256 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 6.7 cm |
| Recommended Print Volume | 300 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 500 Pages per Month |
| Number of Cartridges | 2 (Black, Colour) |
| Connections | USB, Wi-Fi |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 2 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 1 copies/min |
| Multiple Copies | 50 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Scan Format | 216 x 356 mm |
| File Formats | BMP, JPEG, PDF, PNG, RTF, TXT, TIFF |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Fax | no |
| Paper Input | 50 sheets |
| Paper Feed Device | Paper Feeder |
| Media Type Feeders (Paper Type) | Normal Paper, Photo Paper, Glossy Paper, Recycling Paper |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5 |
| Supported Media Weight (Multipurpose Tray) | 60 - 300 g/m² |
| Supported App | HP ePrint |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 3.4 Watt |
| Noise Emission (Operation) | 54.5 dB |
| Operating Temperature | 15 - 30 °C |
| Permitted Humidity When in Use | 20 - 80 % |
| Width | 380 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Certification | Energy Star |
| Included in Delivery | HP Set-Up Cartridges, Installation Poster, Power Cord |
| Mobile Printer | yes |
| Colour | Black |
Reviews
Exactly what I needed, thanks!
Fantastic value
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I wanted
Definitely worth the money
Perfect! 10/10 ⭐
Came super fast and works great
Works great, super happy!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.