HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe (2Z624E)
Brand: HP
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 44366c17-d357-4924-9469-ec5b7b745e5a
Description
Serie: HP LaserJet Pro MFP
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 40 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 1.200 MHz
Druckersprachen: HP PCL6, PDF, URF, PWG, HP PCL5e
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 6,3 Sekunden
Speichergröße: 512 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,9 cm
empfohlenes Druckvolumen: 4.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 80.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 38 Kopien/min
Mehrfachkopien: 9.999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Dateiformate: PDF, TIFF, JPEG
Farbtiefe: 24 Bit
Scan-Funktion: Duplex-Scan
Fax: ja
Fax-Auflösung: 300 x 300 dpi
Faxspeicher: 200 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 350 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 150 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10
Stromverbrauch Standby: 7,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 510 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 15.5193 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 420 mm
Tiefe: 390 mm
Höhe: 323 mm
Gewicht: 12,6 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | HP LaserJet Pro MFP |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 40 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 1.200 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL6, PDF, URF, PWG, HP PCL5e |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 6,3 Sekunden |
| Speichergröße | 512 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,9 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 4.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 80.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 38 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 9.999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | PDF, TIFF, JPEG |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Scan-Funktion | Duplex-Scan |
| Fax | ja |
| Fax-Auflösung | 300 x 300 dpi |
| Faxspeicher | 200 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 350 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10 |
| Stromverbrauch Standby | 7,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 510 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 15.5193 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 420 mm |
| Tiefe | 390 mm |
| Höhe | 323 mm |
| Gewicht | 12,6 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Amazing 👌
Works great, good price
Just brilliant
Very happy with this purchase
10 out of 10
Spot on
Spot on
Brilliant, no complaints at all
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.