HP LaserJet Pro MFP 3102fdn (3G629F)
Brand: HP
Price: €177,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 03676fd0-e58a-4fda-9fba-2644de06463e
Description
Series: HP LaserJet
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Black and White Laser Printing
Print Speed (b/w): 33 pages/min
Print Processor: 800 MHz
Printer Languages: HP PCL5c, HP PCL6, HP PCLmS, PDF, URF, PWG, HP PCLm
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 7 secs
Memory Size: 512 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 6.9 cm
Recommended Print Volume: 2,500 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 50,000 Pages per Month
Connections: USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 33 Copies/min
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
Scan Format: 216 x 297 mm
File Formats: JPEG, TIFF, XPS, PDF
Colour Depth: 24 Bit
Fax: yes
Fax Resolution: 300 x 300
Fax Memory: 500
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 150 sheets
Paper Sizes: A4
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10, Mac OS X
Power Consumption (standby): 4.5 Watt
Power Consumption (in use): 436 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 53 dB
Width: 418 mm
Depth: 398 mm
Height: 313 mm
Weight: 10.5 kg
Number of Toners: 1 (Black)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Mono Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | HP LaserJet |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Black and White Laser Printing |
| Print Speed (b/w) | 33 pages/min |
| Print Processor | 800 MHz |
| Printer Languages | HP PCL5c, HP PCL6, HP PCLmS, PDF, URF, PWG, HP PCLm |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 7 secs |
| Memory Size | 512 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 6.9 cm |
| Recommended Print Volume | 2,500 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 50,000 Pages per Month |
| Connections | USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 33 Copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| Scan Format | 216 x 297 mm |
| File Formats | JPEG, TIFF, XPS, PDF |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Fax | yes |
| Fax Resolution | 300 x 300 |
| Fax Memory | 500 |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 150 sheets |
| Paper Sizes | A4 |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 4.5 Watt |
| Power Consumption (in use) | 436 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 53 dB |
| Width | 418 mm |
| Depth | 398 mm |
| Height | 313 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Number of Toners | 1 (Black) |
| Colour | Grey |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing service and product 👍
Thanks for getting it here so quick
Love this! 😄
Couldn't fault it
😍 Love it
One of my best buys ever
Great value for money. Will definitely be buying again.
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.