Epson WorkForce WF-7835DTWF
Brand: Epson
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: edab80da-5a86-4c7c-8525-2fb48c5da370
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 4.800 x 2.400 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 25 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 12 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,9 cm
empfohlenes Druckvolumen: 2.500 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 50.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: BMP, TIFF, JPEG, PDF, PNG
Scan-Funktion: Scan-to-Cloud
Fax: ja
Faxspeicher: 180 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 500 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 125 Blatt
Papiergrößen: A3, Letter, Legal, C6, B5, B4, A6, A5, A4
Kompatible Betriebssysteme: Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Stromverbrauch Standby: 8,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 19 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.57817 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 515 mm
Tiefe: 350 mm
Höhe: 400 mm
Gewicht: 18,2 kg
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 4.800 x 2.400 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 25 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 12 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,9 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 2.500 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 50.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | BMP, TIFF, JPEG, PDF, PNG |
| Scan-Funktion | Scan-to-Cloud |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 180 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 500 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 125 Blatt |
| Papiergrößen | A3, Letter, Legal, C6, B5, B4, A6, A5, A4 |
| Kompatible Betriebssysteme | Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Stromverbrauch Standby | 8,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 19 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.57817 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 515 mm |
| Tiefe | 350 mm |
| Höhe | 400 mm |
| Gewicht | 18,2 kg |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Great value for money
😍 Love it
Can't fault it, great price too
Excellent stuff
⭐⭐⭐⭐⭐
Can't fault it, great price too
Perfect!
Quality and price are unbeatable
Exactly what I was looking for
Fantastic quality, unbeatable price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.