Epson WorkForce Pro WP-M4595 DNF
Brand: Epson
Price: €305,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 092dd285-c653-4e6f-bb78-a5af81bf0080
Description
Serien: Epson WorkForce, Epson WorkForce Pro WP
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 216 x 356 mm
Auflösung: 1.200 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: iPrint, netzwerkfähig
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 16 Seiten/min (s/w)
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Speichergröße: 384 MB
Displaytyp: LCD-Farbdisplay
Displaygröße: 6,3 cm
Anzahl Druckerpatronen: 1 (Schwarz)
Anschlüsse: USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Fax: ja
Fax-Funktionen: automatische Wahlwiederholung, Kurzwahl
max. Papierzufuhr: 330 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 30 Blatt
Papierzuführungen: Mehrzweckzufuhr, Papierkassette
Papiersorten: Normalpapier
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, C4, C6, Letter, Legal
Papiergewicht: 64 - 256 g/m²
Kompatible Betriebssysteme: Mac OS X, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP
Stromverbrauch in Betrieb: 17 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.52 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 48 dB
Abmessungen (B x H x T): 460 x 420 x 341 mm
Gewicht: 13,8 kg
verwendbare Patronen: Epson WP-M4000/M4500
Zertifizierungen: Der Blaue Engel, ISO/IEC 24734
Lieferumfang: CD mit Software und Benutzerhandbuch, Druckerpatronen, Installation / Sicherheits-Handbuch, Netzkabel, Aufstellanleitung, Garantiedokument, Wi-Fi/Netzwerkanleitung
Farbe: grau
Bemerkung: 4in1 / Epson Connect
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serien | Epson WorkForce, Epson WorkForce Pro WP |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 216 x 356 mm |
| Auflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | iPrint, netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 16 Seiten/min (s/w) |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Speichergröße | 384 MB |
| Displaytyp | LCD-Farbdisplay |
| Displaygröße | 6,3 cm |
| Anzahl Druckerpatronen | 1 (Schwarz) |
| Anschlüsse | USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Fax | ja |
| Fax-Funktionen | automatische Wahlwiederholung, Kurzwahl |
| max. Papierzufuhr | 330 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 30 Blatt |
| Papierzuführungen | Mehrzweckzufuhr, Papierkassette |
| Papiersorten | Normalpapier |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, C4, C6, Letter, Legal |
| Papiergewicht | 64 - 256 g/m² |
| Kompatible Betriebssysteme | Mac OS X, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP |
| Stromverbrauch in Betrieb | 17 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.52 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 48 dB |
| Abmessungen (B x H x T) | 460 x 420 x 341 mm |
| Gewicht | 13,8 kg |
| verwendbare Patronen | Epson WP-M4000/M4500 |
| Zertifizierungen | Der Blaue Engel, ISO/IEC 24734 |
| Lieferumfang | CD mit Software und Benutzerhandbuch, Druckerpatronen, Installation / Sicherheits-Handbuch, Netzkabel, Aufstellanleitung, Garantiedokument, Wi-Fi/Netzwerkanleitung |
| Farbe | grau |
| Bemerkung | 4in1 / Epson Connect |
Reviews
Perfect.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Absolutely brilliant!
Seriously good value
Just as advertised, very reliable
Really impressed, no complaints
Super satisfied 😊
Arrived super quickly and works great 😊
Better than I expected honestly
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.