Epson WorkForce Pro WF-M5690DWF
Brand: Epson
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b4706a07-50e0-479b-9913-66fd6bbc517d
Description
Serie: Epson WorkForce WF
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 216 x 356 mm
Auflösung: 2.400 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck, Sicherer Druck
Funktionen: iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 20 Seiten/min (s/w)
Druckersprachen: ESC/P-R, HP PCL5e, HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
maximales Druckvolumen: 35.000 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 1 (Schwarz)
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
steuerbar per: Android-App, iOS-App
Netzwerk/Transportprotokolle: LPR, FTP, IPP, LDP, WSD, TCP/IP, IPv4, IPv6, IPSec, SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, AutoIP, DDNS, DNS, SNTP, SLP
WLAN-Sicherheit: WEP64, WEP128, WPA (TKIP), WPA2 (AES)
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 19 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 19 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Scan-Format: A4 (210 x 297 mm)
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-USB
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Fax-Funktionen: PC Fax, automatische Wahlwiederholung, Kurzwahl
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 330 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Papierzuführungen: Papierkassette, Mehrzweckzufuhr
Arten der Papierzufuhr: ausziehbare Papierkassette vorn, Mehrzweckzufuhr hinten
Papierausgabe: 150 Blatt
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Umschläge
Mediengewicht Papierkassette: 64 - 256 g/m²
unterstützte App: Epson iPrint
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch Standby: 8,9 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 22 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 1.2 Euro
Geräuschemission (Betrieb): 51 dB
Breite: 461 mm
Tiefe: 422 mm
Höhe: 342 mm
Gewicht: 14,1 kg
Einsatzgebiet: Arbeitsgruppe
Lieferumfang: CD mit Software und Benutzerhandbuch, Druckerpatronen, Netzkabel, Kurzanleitung, Garantiedokument
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce WF |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 216 x 356 mm |
| Auflösung | 2.400 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck, Sicherer Druck |
| Funktionen | iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 20 Seiten/min (s/w) |
| Druckersprachen | ESC/P-R, HP PCL5e, HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| maximales Druckvolumen | 35.000 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 1 (Schwarz) |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| steuerbar per | Android-App, iOS-App |
| Netzwerk/Transportprotokolle | LPR, FTP, IPP, LDP, WSD, TCP/IP, IPv4, IPv6, IPSec, SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, AutoIP, DDNS, DNS, SNTP, SLP |
| WLAN-Sicherheit | WEP64, WEP128, WPA (TKIP), WPA2 (AES) |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 19 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 19 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Scan-Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-USB |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Fax-Funktionen | PC Fax, automatische Wahlwiederholung, Kurzwahl |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 330 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Papierzuführungen | Papierkassette, Mehrzweckzufuhr |
| Arten der Papierzufuhr | ausziehbare Papierkassette vorn, Mehrzweckzufuhr hinten |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Umschläge |
| Mediengewicht Papierkassette | 64 - 256 g/m² |
| unterstützte App | Epson iPrint |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch Standby | 8,9 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 22 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 1.2 Euro |
| Geräuschemission (Betrieb) | 51 dB |
| Breite | 461 mm |
| Tiefe | 422 mm |
| Höhe | 342 mm |
| Gewicht | 14,1 kg |
| Einsatzgebiet | Arbeitsgruppe |
| Lieferumfang | CD mit Software und Benutzerhandbuch, Druckerpatronen, Netzkabel, Kurzanleitung, Garantiedokument |
| Farbe | grau |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Great value for money
Even better than I thought
Amazing 👌
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't find any faults
Ordering more for friends
Top quality
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.