Epson WorkForce Pro WF-C8690DWF
Brand: Epson
Price: €2.696,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 86b5c099-7809-4b67-ae5c-b0b031103c3b
Description
Serie: Epson WorkForce Pro WF
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 24 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 24 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: ESC/P-R, GDI
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 5,5 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 12,7 cm
empfohlenes Druckvolumen: 5.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 75.000 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 22 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 21 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: JPEG, PDF, TIFF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-PC
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Fax-Funktionen: verzögerter Versand, Faxweiterleitung, Kurzwahl, PC Fax
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 335 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 17 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 39 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 1.19 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 51 dB
Breite: 613 mm
Tiefe: 755 mm
Höhe: 493 mm
Gewicht: 45,8 kg
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce Pro WF |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 24 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 24 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | ESC/P-R, GDI |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 5,5 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 12,7 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 5.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 75.000 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 22 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 21 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | JPEG, PDF, TIFF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-PC |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Fax-Funktionen | verzögerter Versand, Faxweiterleitung, Kurzwahl, PC Fax |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 335 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 17 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 39 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 1.19 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 51 dB |
| Breite | 613 mm |
| Tiefe | 755 mm |
| Höhe | 493 mm |
| Gewicht | 45,8 kg |
| Farbe | grau |
Reviews
Legit so good
100% would buy again
Best purchase I've made in ages
Top quality
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Fantastic value
Arrived safe and sound, very pleased
Very happy with this purchase
Arrived well packaged, very pleased
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.