Epson WorkForce Pro WF-C579RDWF BAM
Brand: Epson
Price: €764,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 25f0e607-8b83-4639-8523-d21d09eb0029
Description
Serie: Epson WorkForce Pro WF
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck, CD/DVD-Druck
Funktionen: iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 24 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 24 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL6, PDF V1.7, ESC/P-R, GDI, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 4,8 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 5,3 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
empfohlenes Druckvolumen: 4.500 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 50.000 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 22 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 22 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Cloud
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 830 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierzuführung: 2 Papierkassetten
Papierausgabe: 150 Blatt
Papiergrößen: A4, Legal, A5, A6, B5, B6, C4, C6, Executive, Letter
Kompatible Betriebssysteme: Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista
Stromverbrauch Standby: 14 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 29 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.88 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 53 dB
Breite: 425 mm
Tiefe: 535 mm
Höhe: 413 mm
Gewicht: 23 kg
Zertifizierungen: Energy Star, ISO/IEC 24734
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce Pro WF |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck, CD/DVD-Druck |
| Funktionen | iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 24 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 24 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL6, PDF V1.7, ESC/P-R, GDI, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 4,8 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 5,3 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 4.500 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 50.000 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 22 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 22 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Cloud |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 830 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierzuführung | 2 Papierkassetten |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Papiergrößen | A4, Legal, A5, A6, B5, B6, C4, C6, Executive, Letter |
| Kompatible Betriebssysteme | Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Stromverbrauch Standby | 14 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 29 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.88 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 53 dB |
| Breite | 425 mm |
| Tiefe | 535 mm |
| Höhe | 413 mm |
| Gewicht | 23 kg |
| Zertifizierungen | Energy Star, ISO/IEC 24734 |
| Farbe | grau |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Works great, super happy!
10/10 would buy again
Quality is excellent. Worth every penny
Amazing quality for the price!
Best purchase I've made in ages
Perfect! 10/10 ⭐
Arrived well packaged, very pleased
Got exactly what I needed, very pleased
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.