Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF
Brand: Epson
Price: €727,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 67cd4d12-da3b-4bb1-88c6-9bb20b3926b4
Description
Serie: Epson WorkForce Pro WF
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 210 x 297 mm
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 24 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 24 Seiten/min (Farbe)
Druckersprache: ESC/P-R
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 6 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
empfohlenes Druckvolumen: 2.500 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 45.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
steuerbar per: Android-App, iOS-App
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 22 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 22 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 330 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 150 Blatt
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive
unterstützte App: Epson iPrint
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch Standby: 10 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 25 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.76 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 54 dB
Breite: 425 mm
Tiefe: 535 mm
Höhe: 357 mm
Gewicht: 18,4 kg
Einsatzgebiet: Büro
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce Pro WF |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 210 x 297 mm |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | USB-Direktdruck, Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | iPrint, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 24 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 24 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprache | ESC/P-R |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 6 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 2.500 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 45.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| steuerbar per | Android-App, iOS-App |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 22 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 22 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 330 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive |
| unterstützte App | Epson iPrint |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch Standby | 10 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 25 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.76 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 54 dB |
| Breite | 425 mm |
| Tiefe | 535 mm |
| Höhe | 357 mm |
| Gewicht | 18,4 kg |
| Einsatzgebiet | Büro |
| Farbe | grau |
Reviews
Better than I expected honestly
No issues whatsoever
Excellent stuff
Great value for money
100% would recommend
Works great, super happy!
Better than I expected honestly
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic value
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.