Epson WorkForce Pro WF-3725DWF
Brand: Epson
Price: €215,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7de89a59-c24c-4ff2-9a36-8bd0a4548b4b
Description
Serie: Epson WorkForce Pro WF
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 210 x 297 mm
Auflösung: 4.800 x 2.400 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 20 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 10 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,8 cm
maximales Druckvolumen: 20.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
steuerbar per: Android-App, iOS-App
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Fax: ja
Faxspeicher: 180 Seiten
Fax-Funktionen: Kurzwahl, PC Fax, verzögerter Versand, Rundsenden
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Papierausgabe: 80 Blatt
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, B6
Mediengewicht Papierkassette: 64 - 256 g/m²
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7
Stromverbrauch Standby: 6,4 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 15 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.46 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 425 mm
Tiefe: 378 mm
Höhe: 249 mm
Gewicht: 8,6 kg
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce Pro WF |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 210 x 297 mm |
| Auflösung | 4.800 x 2.400 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 20 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 10 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,8 cm |
| maximales Druckvolumen | 20.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| steuerbar per | Android-App, iOS-App |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 180 Seiten |
| Fax-Funktionen | Kurzwahl, PC Fax, verzögerter Versand, Rundsenden |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Papierausgabe | 80 Blatt |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, B6 |
| Mediengewicht Papierkassette | 64 - 256 g/m² |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 |
| Stromverbrauch Standby | 6,4 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 15 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.46 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 425 mm |
| Tiefe | 378 mm |
| Höhe | 249 mm |
| Gewicht | 8,6 kg |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Exceeds expectations
Quality is excellent. Worth every penny
Thanks for getting it here so quick
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Really happy with this
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Works great, good price
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
10 out of 10
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.