Epson WorkForce Pro EM-C8101RDWF
Brand: Epson
Price: €2.834,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f97a0730-575b-413e-aad1-6c99495a06c6
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 26 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 25 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: ESC/P-R, HP PCL5, HP PCL5e
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 5,5 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
empfohlenes Druckvolumen: 10.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 75.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, USB, Kartenleser
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Duplex-Scan, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 400 Blatt
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 51 dB
Breite: 621 mm
Tiefe: 751 mm
Höhe: 711 mm
Gewicht: 76,8 kg
Zertifizierung: ISO/IEC 24734
Farbe: weiß
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 26 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 25 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | ESC/P-R, HP PCL5, HP PCL5e |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 5,5 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| empfohlenes Druckvolumen | 10.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 75.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Kartenleser |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Duplex-Scan, Scan-to-FTP, Netzwerkscannen, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 400 Blatt |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 51 dB |
| Breite | 621 mm |
| Tiefe | 751 mm |
| Höhe | 711 mm |
| Gewicht | 76,8 kg |
| Zertifizierung | ISO/IEC 24734 |
| Farbe | weiß |
Reviews
Can't fault it, great price too
Fantastic, ordering more!
Exactly as the description, cheers!
Perfect!
Ordering more for friends
⭐⭐⭐⭐⭐
Top stuff!
Quality is excellent. Worth every penny
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.