Epson WorkForce Pro EM-C7100DWF
Brand: Epson
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c335a203-3204-406a-92c8-30814dadf29a
Description
Series: Epson WorkForce
Printing Size in DIN: A3+
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: USB Direct Print, Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 25 pages/min
Print Speed (colour): 24 pages/min
Printer Languages: HP PCL5c, ESC/P-R, PostScript 3, PDF V1.7
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 12.7 cm
Connections: Wi-Fi, Ethernet, USB
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Copier: yes
Copy Resolution: 1,200 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 22 Copies/min
Copy Speed Colour: 21 copies/min
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 2,400 x 600 dpi
File Formats: JPEG, TIFF, PDF
Scan Functionalities: Duplex-Scan, Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: yes
Fax Memory: 550
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 335 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 250 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Windows 8, Mac OS X
Power Consumption (standby): 18 Watt
Power Consumption (in use): 39 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 52 dB
Width: 613 mm
Depth: 650 mm
Height: 493 mm
Weight: 46.1 kg
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | 4 in 1 Printer, Multifunction Inkjet Printer |
|---|---|
| Series | Epson WorkForce |
| Printing Size in DIN | A3+ |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | USB Direct Print, Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 25 pages/min |
| Print Speed (colour) | 24 pages/min |
| Printer Languages | HP PCL5c, ESC/P-R, PostScript 3, PDF V1.7 |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 12.7 cm |
| Connections | Wi-Fi, Ethernet, USB |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 1,200 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 22 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 21 copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 2,400 x 600 dpi |
| File Formats | JPEG, TIFF, PDF |
| Scan Functionalities | Duplex-Scan, Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | yes |
| Fax Memory | 550 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 335 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 250 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Windows 8, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 18 Watt |
| Power Consumption (in use) | 39 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 52 dB |
| Width | 613 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 493 mm |
| Weight | 46.1 kg |
| Colour | Grey |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Legit so good
Spot on mate, spot on
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Second purchase already! Love it
Wow! Amazing value
Very pleased with this
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.