Epson WorkForce Enterprise WF-C21000 D4TW
Brand: Epson
Price: €5.379,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b6ca8d49-4ddb-4d6c-8fcd-aa9a47e71ec4
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 2.400 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 100 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 100 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL5c, PDF V1.7, HP PCL6, PostScript 3, ESC/P-R
Farbpatronentyp: mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,4 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 5,4 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 22,7 cm
empfohlenes Druckvolumen: 100.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 400.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, NFC (Near Field Communication), USB, Ethernet
USB-Standard: USB 3.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 100 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 100 Kopien/min
Mehrfachkopien: 9.999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, TIFF, PNG, PDF
Scan-Funktionen: Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-FTP
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 2.350 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 150 Blatt
Papierausgabe: 550 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 76 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 170 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 5.17 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 60 dB
Breite: 674 mm
Tiefe: 757 mm
Höhe: 1.243 mm
Gewicht: 177,1 kg
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 2.400 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 100 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 100 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL5c, PDF V1.7, HP PCL6, PostScript 3, ESC/P-R |
| Farbpatronentyp | mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,4 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 5,4 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 22,7 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 100.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 400.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, NFC (Near Field Communication), USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 3.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 100 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 100 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 9.999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, TIFF, PNG, PDF |
| Scan-Funktionen | Duplex-Scan, Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-FTP |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 2.350 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 150 Blatt |
| Papierausgabe | 550 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 76 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 170 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 5.17 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 60 dB |
| Breite | 674 mm |
| Tiefe | 757 mm |
| Höhe | 1.243 mm |
| Gewicht | 177,1 kg |
| Farbe | grau |
Reviews
Does exactly what it should
Arrived well packaged, very pleased
Really impressed, no complaints
Great value for money
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Got exactly what I needed, very pleased
Perfect.
Everything came perfectly packaged
Spot on mate, spot on
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.