Epson WorkForce Enterprise AM-C6000 (C11CJ91401)
Brand: Epson
Price: €6.749,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c31cf65b-1237-4a8f-81ed-86325a436645
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 2.400 x 600 dpi
Funktionen: Google Cloud Print, netzwerkfähig, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 60 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 60 Seiten/min (Farbe)
Druckbeginn erste Seite (S/W): 4,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 4,5 Sekunden
Speichergröße: 8,192 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 25,7 cm
empfohlenes Druckvolumen: 8 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 60.000 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Anschlüsse: Ethernet, USB, WLAN
USB-Standards: USB 3.0, USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Netzwerk/Transportprotokolle: SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, DDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, SMTP, LLMNR, IPSec, ARP, ICMP, HTTPS, TCP/IP, IPv4, IPv6, SSL/TLS
WLAN-Sicherheit: WEP128, WEP64, WPA (TKIP), WPA-PSK, WPA2 (AES)
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertyp: ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Scan-Format: 297 x 431
Dateiformate: BMP, JPEG, TIFF, PDF, PNG
Scan-Funktion: Duplex-Scan
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 5.150 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 150 Blatt
Papierzuführung: 2 Papierkassetten
Art der Papierzufuhr: Papierzufuhr
Papiergrößen: A3, A4, A5, B4, B5, B6, Letter, Executive, C5, Umschläge
Stromverbrauch Standby: 10 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.150 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 34.9945 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 555 mm
Tiefe: 620 mm
Höhe: 1.214 mm
Gewicht: 124,3 kg
Specifications
| Produkttyp | 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 2.400 x 600 dpi |
| Funktionen | Google Cloud Print, netzwerkfähig, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 60 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 60 Seiten/min (Farbe) |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 4,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 4,5 Sekunden |
| Speichergröße | 8,192 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 25,7 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 8 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 60.000 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Anschlüsse | Ethernet, USB, WLAN |
| USB-Standards | USB 3.0, USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Netzwerk/Transportprotokolle | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, DDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, SMTP, LLMNR, IPSec, ARP, ICMP, HTTPS, TCP/IP, IPv4, IPv6, SSL/TLS |
| WLAN-Sicherheit | WEP128, WEP64, WPA (TKIP), WPA-PSK, WPA2 (AES) |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Scan-Format | 297 x 431 |
| Dateiformate | BMP, JPEG, TIFF, PDF, PNG |
| Scan-Funktion | Duplex-Scan |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 5.150 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 150 Blatt |
| Papierzuführung | 2 Papierkassetten |
| Art der Papierzufuhr | Papierzufuhr |
| Papiergrößen | A3, A4, A5, B4, B5, B6, Letter, Executive, C5, Umschläge |
| Stromverbrauch Standby | 10 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.150 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 34.9945 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 555 mm |
| Tiefe | 620 mm |
| Höhe | 1.214 mm |
| Gewicht | 124,3 kg |
Reviews
Exactly what I needed, thanks!
Exactly what I needed, thanks!
Really happy with this
Top quality stuff, will order again
Fantastic value
Fast delivery, excellent item
Perfect! Exactly what I needed
Exactly what I was looking for
Fantastic product, really impressed
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.