Epson WorkForce Enterprise AM-C550
Brand: Epson
Price: €5.167,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1c499a51-b94a-4e37-a982-edf48999a820
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 600 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 40 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 40 Seiten/min (Farbe)
Druckbeginn erste Seite (S/W): 4,9 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 4,9 Sekunden
empfohlenes Druckvolumen: 384 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Anschlüsse: Ethernet
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
netzwerkfähig: nein
Netzwerk/Transportprotokolle: SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, DDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, SMTP, TCP/IP, SetIP, SNMPv3, SNMPv2c
WLAN-Sicherheit: WPA-PSK, WPA2 (AES), WEP128, WEP64
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopierfunktion: Farbkopie
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Scan-Format: 215 x 355
Dateiformate: BMP, JPEG, PNG, TIFF
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PDF, Scan-to-USB, Scan-to-PC, Netzwerkscannen
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 2.100 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 100 Blatt
Papierausgabe: 300 Blatt
Medientypen Mehrzweckzufuhr: Normalpapier, Recyclingpapier
Papiergrößen: A4
Papiergewicht: 52 - 250 g/m²
Stromverbrauch Standby: 0,9 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 84 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 2.55612 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 465 mm
Tiefe: 517 mm
Höhe: 570 mm
Gewicht: 56,3 kg
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 600 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 40 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 40 Seiten/min (Farbe) |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 4,9 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 4,9 Sekunden |
| empfohlenes Druckvolumen | 384 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Anschlüsse | Ethernet |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| netzwerkfähig | nein |
| Netzwerk/Transportprotokolle | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, DDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, SMTP, TCP/IP, SetIP, SNMPv3, SNMPv2c |
| WLAN-Sicherheit | WPA-PSK, WPA2 (AES), WEP128, WEP64 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopierfunktion | Farbkopie |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Scan-Format | 215 x 355 |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PDF, Scan-to-USB, Scan-to-PC, Netzwerkscannen |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 2.100 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 100 Blatt |
| Papierausgabe | 300 Blatt |
| Medientypen Mehrzweckzufuhr | Normalpapier, Recyclingpapier |
| Papiergrößen | A4 |
| Papiergewicht | 52 - 250 g/m² |
| Stromverbrauch Standby | 0,9 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 84 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 2.55612 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 465 mm |
| Tiefe | 517 mm |
| Höhe | 570 mm |
| Gewicht | 56,3 kg |
Reviews
Does the job
Love how well made this is. Already recommended to my family.
One of my best buys ever
Very happy with this purchase
Exactly what I needed. Very happy with this.
Really happy with this
100% would recommend
Super satisfied 😊
Five stars
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.