Epson WorkForce Enterprise AM-C5000 (C11CJ42401)
Brand: Epson
Price: €5.759,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6f99003f-17ce-4b4f-ace2-55387d704564
Description
Serie: Epson WorkForce
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 2.400 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Fotodruck
Funktionen: PostScript, netzwerkfähig
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 50 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 50 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL6, PDF V1.7, ESC/P-R
Farbpatronentyp: mit Multifarbpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,1 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 5,1 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
empfohlenes Druckvolumen: 7 Seiten/Monat
Anzahl Druckerpatronen: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Anschlüsse: Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Netzwerk/Transportprotokolle: WSD, SNTP, SNMP, SMTP, SLP, LLTD, LLMNR, IPSec, ICMP, HTTPS, HTTP, FTP, DNS, DHCP, DDNS, BOOTP, ARP
WLAN-Sicherheit: WEP128, WEP64, WPA-PSK, WPA2 (AES), WPA (TKIP)
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopierfunktion: Farbkopie
Scanner: ja
Scannertyp: ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 600 x 1.200 dpi
Scan-Format: 297 x 431
Dateiformate: TIFF, PNG, PDF, JPEG, BMP
Scan-Funktion: Duplex-Scan
Fax: nein
Fax-Funktionen: Kurzwahl, Farbfax, Nutzerdatenliste
max. Papierzufuhr: 5 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 150 Blatt
Papierzuführung: 2 Papierkassetten
Papiergrößen: Umschläge, Executive, Letter, C5, B6, B5, B4, A5, A4, A3
Papiergewicht: 52 - 300 g/m²
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Mac OS X
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 555 mm
Tiefe: 620 mm
Höhe: 1.214 mm
Gewicht: 124,3 kg
Einsatzgebiet: Arbeitsgruppe
Besonderheit: Unterschrank
Zertifizierung: Energy Star
Farben: schwarz, rot
Specifications
| Produkttypen | 3in1 Drucker, 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 2.400 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Fotodruck |
| Funktionen | PostScript, netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 50 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 50 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL6, PDF V1.7, ESC/P-R |
| Farbpatronentyp | mit Multifarbpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,1 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 5,1 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| empfohlenes Druckvolumen | 7 Seiten/Monat |
| Anzahl Druckerpatronen | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Anschlüsse | Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Netzwerk/Transportprotokolle | WSD, SNTP, SNMP, SMTP, SLP, LLTD, LLMNR, IPSec, ICMP, HTTPS, HTTP, FTP, DNS, DHCP, DDNS, BOOTP, ARP |
| WLAN-Sicherheit | WEP128, WEP64, WPA-PSK, WPA2 (AES), WPA (TKIP) |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopierfunktion | Farbkopie |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 600 x 1.200 dpi |
| Scan-Format | 297 x 431 |
| Dateiformate | TIFF, PNG, PDF, JPEG, BMP |
| Scan-Funktion | Duplex-Scan |
| Fax | nein |
| Fax-Funktionen | Kurzwahl, Farbfax, Nutzerdatenliste |
| max. Papierzufuhr | 5 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 150 Blatt |
| Papierzuführung | 2 Papierkassetten |
| Papiergrößen | Umschläge, Executive, Letter, C5, B6, B5, B4, A5, A4, A3 |
| Papiergewicht | 52 - 300 g/m² |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Mac OS X |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 555 mm |
| Tiefe | 620 mm |
| Höhe | 1.214 mm |
| Gewicht | 124,3 kg |
| Einsatzgebiet | Arbeitsgruppe |
| Besonderheit | Unterschrank |
| Zertifizierung | Energy Star |
| Farben | schwarz, rot |
Reviews
Love this! 😄
Exactly as the description, cheers!
Does the job perfectly... will be ordering more
Quality stuff 💯
10/10 would buy again
Amazing quality for the price!
Quality is top tier
Solid product, arrived quickly
Best thing I've bought in a while
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.