Epson WorkForce AL-MX300DTN
Brand: Epson
Price: €665,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 96615358-d9c5-4ddc-ba6b-9c35b066e2ce
Description
Serie: Epson WorkForce AL
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 216 x 356 mm
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Duplexdruck, Textdruck
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 35 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 750 MHz
Druckersprachen: XPS, PostScript 3, HP PCL5c, HP PCL6
Druckbeginn erste Seite (S/W): 6 Sekunden
Speichergröße: 1.024 MB
Displaytyp: LCD-Display
maximales Druckvolumen: 100.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 999
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Format: A4 (210 x 297 mm)
Farbtiefe: 16 Bit
Fax: nein
Fax-Funktionen: Gruppenwahl, PC Fax, Kurzwahl
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 550 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierzuführungen: Mehrzweckzufuhr, 2 Papierkassetten
Papierausgabe: 150 Blatt
Papiersorten: Normalpapier
Papiergrößen: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive, Umschläge
Papiergewicht: 60 - 216 g/m²
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 37 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 409 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 12.45 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 53,4 dB
Geräuschemission (Standby): 14,9 dB
Abmessungen (B x H x T): 430 x 426 x 503 mm
Gewicht: 18,8 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Zertifizierung: Energy Star
Mitgelieferte Software: Epson Scan, Epson Status Monitor, EpsonNet Config, EpsonNet Print, EpsonNet Setup
Farbe: grau
Bemerkung: 3in1
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Epson WorkForce AL |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 216 x 356 mm |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Duplexdruck, Textdruck |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 35 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 750 MHz |
| Druckersprachen | XPS, PostScript 3, HP PCL5c, HP PCL6 |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 6 Sekunden |
| Speichergröße | 1.024 MB |
| Displaytyp | LCD-Display |
| maximales Druckvolumen | 100.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Farbtiefe | 16 Bit |
| Fax | nein |
| Fax-Funktionen | Gruppenwahl, PC Fax, Kurzwahl |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 550 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierzuführungen | Mehrzweckzufuhr, 2 Papierkassetten |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Papiersorten | Normalpapier |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Executive, Umschläge |
| Papiergewicht | 60 - 216 g/m² |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 37 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 409 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 12.45 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 53,4 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 14,9 dB |
| Abmessungen (B x H x T) | 430 x 426 x 503 mm |
| Gewicht | 18,8 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Zertifizierung | Energy Star |
| Mitgelieferte Software | Epson Scan, Epson Status Monitor, EpsonNet Config, EpsonNet Print, EpsonNet Setup |
| Farbe | grau |
| Bemerkung | 3in1 |
Reviews
One of my best buys ever
Does the job
Just brilliant
Love this! 😄
Brilliant!!!
Exactly as the description, cheers!
Fantastic product, really impressed
Exactly as the description, cheers!
Fast delivery, product is solid
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.