Epson Expression Photo XP-970
Brand: Epson
Price: €179,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cc2d729f-a6f8-49e9-8f88-b3a8ad881ae7
Description
Series: Epson Expression Photo
Printing Size in DIN: A3
Resolution: 5.760 x 1.440 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing, Direct Disc Print (CD/DVD)
Functions: Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 9 pages/min
Print Speed (colour): 8 pages/min
Type of Cartridge: Single-Colour Cartridge
Connections: Wi-Fi, USB, Ethernet, Card Reader
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Card Reader: SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), Memory Stick Duo (MS Duo), Memory Stick Pro Duo (MS Pro Duo)
Copier: yes
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 4,800 dpi
Fax: no
Paper Input: 100 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X
Power Consumption (in use): 17 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.37 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 36 dB
Width: 479 mm
Depth: 356 mm
Height: 148 mm
Weight: 8.7 kg
Certification: Energy Star
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Epson Expression Photo |
| Printing Size in DIN | A3 |
| Resolution | 5.760 x 1.440 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing, Direct Disc Print (CD/DVD) |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 9 pages/min |
| Print Speed (colour) | 8 pages/min |
| Type of Cartridge | Single-Colour Cartridge |
| Connections | Wi-Fi, USB, Ethernet, Card Reader |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Card Reader | SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), Memory Stick Duo (MS Duo), Memory Stick Pro Duo (MS Pro Duo) |
| Copier | yes |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 4,800 dpi |
| Fax | no |
| Paper Input | 100 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X |
| Power Consumption (in use) | 17 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.37 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 36 dB |
| Width | 479 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 8.7 kg |
| Certification | Energy Star |
| Colour | Black |
Reviews
Amazing value!
Super satisfied 😊
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Super satisfied 😊
Fantastic, ordering more!
Quality and price are unbeatable
Absolutely brilliant 👍
Just brilliant
One of my best buys ever
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.