Epson Expression Photo XP-55
Brand: Epson
Price: €191,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 145442bf-882d-4c1a-8858-bd330a5a436b
Description
Series: Epson Expression Photo
Resolution: 5.760 x 1.440 dpi
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Functions: Network Ready, PictBridge, Apple AirPrint, i-Print
Print Functions: Duplex Printing, CD Printing, Borderless Printing, Text Printing, Photo Printing
Type of Cartridge: Single-Colour Cartridge
Print Speed (b/w): 10 pages/min
Print Speed (colour): 9 pages/min
Connections: Wi-Fi, Ethernet 10/100, USB 2.0
Controllable via: Android App, iOS App
Paper Feed Devices: Paper Cassette, Paper Input Feeder
Paper Input: 100 sheets
Paper Sizes: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter
Paper Types: Plain Paper, Photo Paper
Power Consumption (in use): 19 Watt
Power Consumption (standby): 1.2 Watt
Noise Emission (Operation): 39 dB
Permitted Humidity When in Use: 20 - 80 %
Supported Operating Systems: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X
Supported App: Epson iPrint
Width: 390 mm
Depth: 338 mm
Height: 141 mm
Weight: 5 kg
Number of Cartridges: 6 (Photo Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow, Grey)
Usable Cartridges: Epson 24 (black), Epson 24 (cyan), Epson 24 (magenta), Epson 24 (yellow), Epson 24 (lightmagenta), Epson 24 (lightcyan)
Certification: Energy Star
Included in Delivery: Installation Guide, Software-CD, Printer Cartridges, Network Cable
Colour: White
Specifications
| Product Type | Colour Photo Printer |
|---|---|
| Series | Epson Expression Photo |
| Resolution | 5.760 x 1.440 dpi |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Functions | Network Ready, PictBridge, Apple AirPrint, i-Print |
| Print Functions | Duplex Printing, CD Printing, Borderless Printing, Text Printing, Photo Printing |
| Type of Cartridge | Single-Colour Cartridge |
| Print Speed (b/w) | 10 pages/min |
| Print Speed (colour) | 9 pages/min |
| Connections | Wi-Fi, Ethernet 10/100, USB 2.0 |
| Controllable via | Android App, iOS App |
| Paper Feed Devices | Paper Cassette, Paper Input Feeder |
| Paper Input | 100 sheets |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter |
| Paper Types | Plain Paper, Photo Paper |
| Power Consumption (in use) | 19 Watt |
| Power Consumption (standby) | 1.2 Watt |
| Noise Emission (Operation) | 39 dB |
| Permitted Humidity When in Use | 20 - 80 % |
| Supported Operating Systems | Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X |
| Supported App | Epson iPrint |
| Width | 390 mm |
| Depth | 338 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 5 kg |
| Number of Cartridges | 6 (Photo Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow, Grey) |
| Usable Cartridges | Epson 24 (black), Epson 24 (cyan), Epson 24 (magenta), Epson 24 (yellow), Epson 24 (lightmagenta), Epson 24 (lightcyan) |
| Certification | Energy Star |
| Included in Delivery | Installation Guide, Software-CD, Printer Cartridges, Network Cable |
| Colour | White |
Reviews
Amazing quality for the price!
Very happy indeed 👍
Worth it
Speedy delivery, impeccable condition
Can't fault anything about this
Very happy with this purchase
Quality and price are unbeatable
Perfect! Exactly what I needed
Brilliant!!!
cant fault it tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.