Epson EcoTank Pro ET-M16680
Brand: Epson
Price: €566,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4c0b39f9-3b1e-41a7-9c1a-e9cab6eee7ab
Description
Series: Epson EcoTank
Printing Size in DIN: A3
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: i-Print, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 25 pages/min
Printer Languages: HP PCL5e, HP PCL6
Starts Printing First Page (B/W): 5.5 secs
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 10.9 cm
Max. Printing Capacity: 66,000 Pages per Month
Connections: Wi-Fi, USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
File Formats: PDF, TIFF, PNG, JPEG, BMP
Scan Functionalities: Duplex-Scan, Scan-to-PDF
Fax: no
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 125 sheets
Paper Sizes: A3, C6, B6, B5, A6, A5, A4
Supported App: Epson iPrint
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10
Power Consumption (standby): 9.7 Watt
Power Consumption (in use): 19 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.42 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 52 dB
Width: 515 mm
Depth: 976 mm
Height: 521 mm
Weight: 20.3 kg
Certification: ISO/IEC 24734
Colour: Black
Specifications
| Product Types | 3 in 1 Printer, Multifunction Inkjet Printer |
|---|---|
| Series | Epson EcoTank |
| Printing Size in DIN | A3 |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | i-Print, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 25 pages/min |
| Printer Languages | HP PCL5e, HP PCL6 |
| Starts Printing First Page (B/W) | 5.5 secs |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 10.9 cm |
| Max. Printing Capacity | 66,000 Pages per Month |
| Connections | Wi-Fi, USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| File Formats | PDF, TIFF, PNG, JPEG, BMP |
| Scan Functionalities | Duplex-Scan, Scan-to-PDF |
| Fax | no |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 125 sheets |
| Paper Sizes | A3, C6, B6, B5, A6, A5, A4 |
| Supported App | Epson iPrint |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10 |
| Power Consumption (standby) | 9.7 Watt |
| Power Consumption (in use) | 19 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.42 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 52 dB |
| Width | 515 mm |
| Depth | 976 mm |
| Height | 521 mm |
| Weight | 20.3 kg |
| Certification | ISO/IEC 24734 |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect 👍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Arrived well packaged, very pleased
Does exactly what it should
Really good value for the price
Amazing 👌
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.