Epson EcoTank L6390
Brand: Epson
Price: €330,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d975a40f-0ab8-46f3-98ca-ebcf925697e1
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 18 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 9 Seiten/min (Farbe)
Druckersprache: ESC/P-R
Farbpatronentypen: mit Tintentanks, mit Einzelpatronen
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 13,5 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,1 cm
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, PICT, TIFF, PDF, PNG
Scan-Funktion: Duplex-Scan
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 30 Blatt
Papiergrößen: A4
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 7,4 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 15 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.45645 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 375 mm
Tiefe: 347 mm
Höhe: 240 mm
Gewicht: 7,3 kg
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 18 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 9 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprache | ESC/P-R |
| Farbpatronentypen | mit Tintentanks, mit Einzelpatronen |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 13,5 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,1 cm |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PICT, TIFF, PDF, PNG |
| Scan-Funktion | Duplex-Scan |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 30 Blatt |
| Papiergrößen | A4 |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 7,4 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 15 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.45645 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 375 mm |
| Tiefe | 347 mm |
| Höhe | 240 mm |
| Gewicht | 7,3 kg |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Every penny well spent
Top quality, can't complain
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.