Epson EcoTank L6360
Brand: Epson
Price: €290,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a7d4fc57-0ef9-4fe5-9b46-d8840c5a294a
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 18 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 9 Seiten/min (Farbe)
Druckersprache: ESC/P-R
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 13,5 Sekunden
Displaytyp: LCD-Farbdisplay
Displaygröße: 6,1 cm
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertyp: Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, PDF, PNG, PICT, TIFF
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Papiergrößen: B6, C6, A6, Letter, A5, B5, A4
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 6,4 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 15 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.45645 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 375 mm
Tiefe: 347 mm
Höhe: 187 mm
Gewicht: 5,7 kg
Specifications
| Produkttypen | Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 18 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 9 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprache | ESC/P-R |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 13,5 Sekunden |
| Displaytyp | LCD-Farbdisplay |
| Displaygröße | 6,1 cm |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PDF, PNG, PICT, TIFF |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Papiergrößen | B6, C6, A6, Letter, A5, B5, A4 |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 6,4 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 15 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.45645 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 375 mm |
| Tiefe | 347 mm |
| Höhe | 187 mm |
| Gewicht | 5,7 kg |
Reviews
Such good value... impressed
10 out of 10
Really happy with this
Quality stuff 💯
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Amazing value!
Highly recommend!
Seriously good value
Every penny well spent
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.