Epson EcoTank L3256
Brand: Epson
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b7ba87bf-d21b-4c99-bbeb-38fc73e1f1a3
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 5.760 x 1.440 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, randloser Druck, Fotodruck, Duplexdruck manuell
Funktionen: netzwerkfähig
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 10 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 5 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Anschlüsse: WLAN, USB
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertyp: Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, PICT, TIFF, PNG, PDF
Fax: nein
max. Papierzufuhr: 100 Blatt
Papierausgaben: 30 Blatt, 100 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10
Stromverbrauch Standby: 4,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 12 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.37 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 375 mm
Tiefe: 347 mm
Höhe: 179 mm
Gewicht: 3,9 kg
Farbe: weiß
Specifications
| Produkttypen | Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker, 3in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 5.760 x 1.440 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, randloser Druck, Fotodruck, Duplexdruck manuell |
| Funktionen | netzwerkfähig |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 10 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 5 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Anschlüsse | WLAN, USB |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, PICT, TIFF, PNG, PDF |
| Fax | nein |
| max. Papierzufuhr | 100 Blatt |
| Papierausgaben | 30 Blatt, 100 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10 |
| Stromverbrauch Standby | 4,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 12 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.37 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 375 mm |
| Tiefe | 347 mm |
| Höhe | 179 mm |
| Gewicht | 3,9 kg |
| Farbe | weiß |
Reviews
Really impressed, no complaints
Quality is excellent. Worth every penny
Fast delivery, excellent item
Delivered when promised... very satisfied
Thanks for getting it here so quick
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Just brilliant
Can't fault anything about this
Quality is excellent. Worth every penny
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.